avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 290 soluții astăzi
Forum Activitate andreeanist

Activitate andreeanist

Buna ziua,

Am o problema care ma deranjeaza foarte mult. Sunt casatorita de 3 ani cu un cetatean algerian. El e in Romania din 2005, a venit cu studii, adica are ceva 'vechime' de cand e aici. Ne-am casatorit aici. Nu stiu de ce, dar ii dau permis de sedere valabil doar 1 an. Avem prieteni care au primit permis de sedere pe 5 ani din primul an cand au depus dosarul. Noi in fiecare an trebuie sa facem dosarul acela, iar stress, iar taxa de 260 de lei, atata birocratie. Oare ce se intampla? De ce ne dau doar pe 1 an? De fiecare data cand am depus dosar, a venit comisie acasa in control, ori daca nu ne gaseau, vorbeau cu vecinii si se convingeau ca locuim la adresa declarata. Ne gandim sa cerem o audienta la seful de la ORI, dar mi-e frica sa nu ne mai dea deloc. El, de cand e in Romania, nu a avut probleme cu legea, depunea mereu dosarul in termen ptr prelungirea vizei (de student) ori a permisului de sedere, nu a facut afaceri, dimpotriva, a lucrat legal, eu nu am/nu am avut probleme cu legea; nu inteleg de ce ne dau doar pe 1 an?
Daca ma puteti ajuta, va rog sa-mi spuneti.
Va multumesc.
Sotul meu este cetatean algerian, are permis de sedere aici in Romania, lucreaza legal, cu CIM si as vrea sa stiu daca poate pleca, printr-o firma de recrutare, sa lucreze in Anglia impreuna cu mine. Si care este perioada permisa de statul roman ca el sa lipseasca din tara fara sa i se anuleze permisul de sedere?
Răspuns la discuția invitatie
Multumesc frumos!
Răspuns la discuția invitatie
OK... Nu are probleme cu trecerea granitei ptr ca a mai venit in Romania de cateva ori, dar numai cu viza temporara de 8 zile.
Ce acte imi trebuiesc ptr intocmirea dosarului/invitatiei?
Unde sa merg sa ma informez concret despre toate formalitatile?
Discuție invitatie
Prietenul meu e din Pakistan, dar e stabilit in Anglia de 5 ani. Lucreaza acolo cu acte in regula.
As vrea sa stiu EXACT ce acte imi sunt necesare ptr a-i trimite o invitatie fara probleme?
Cui sa ma adresez?
El ce acte trebuie sa-mi trimita?



Va multumesc si astept un raspuns prompt din partea Dvs.