avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Activitate liz_x

Activitate liz_x

Răspuns la discuția Datorie banca - mostenire
am citit undeva ca se poate refuza o parte de mostenire, dar asta se face in primele 6 luni de la deces. Exista asa ceva? In certificatul de mostenitor ar trebui sa fie ceva prevazut? Va rog sa-mi dati un sfat ce am de facut in continuare. Ma gandeam sa le cer celor de la recuperari o copie dupa contractul incheiat cu tatal meu. Daca nu vor sa-mi dea, ce sa fac?
Răspuns la discuția Datorie banca - mostenire
succesiunea a fost facuta la notariat si avem certificat de mostenitor
Răspuns la discuția Datorie banca - mostenire
ar trebui sa aman trimiterea certificatului de deces? De unde ar putea ei sti daca am facut sau nu succesiunea?
Si faptul ca m-au cautat prin intermediul vecinilor, cat e de legal?
Tatal meu a decedat in 2006 si se pare ca avea o datorie la banca. Nu stiu exact despre ce este vorba insa de putin timp sunt asaltata cu telefoane de la o firma de recuperari creante. Au apelat la doi vecini din cartier care au venit cu hartia la mine sa-mi spuna ca sunt cautata. Este legal?

Nu stiu legislatia cu privire la debite asa ca va cer ajutorul. Eu impreuna cu mama si sora suntem mostenitori legali. Suntem obligate sa platim acea restanta? Azi am vorbit cu cei de la firma de recuperari si mi s-a zis sa le trimit o copie dupa certificatul de deces si ca trebuie sa achit cat se poate de repede suma. Mi-au zis ca au apelat la vecini pentru ca nu dadeau altfel de mine si ca eu sunt mostenitoarea debitului si trebuie sa platesc. Contractul e incheiat pe tatal meu. Noi succesiunea am facut-o la vreo 6 luni dupa deces iar acolo nu scrie nimic de datorii.
Acum aproximativ 15 ani bunicul meu a castigat o masina pe care a dat-o spre folosire mamei mele respectiv tatalui meu fiindca el nu avea permis de conducere. Masina a ramas pe numele lui. Ai mei au vandut masina si urmau sa faca documente. Au facut o hartie de mana pe care au semnat-o si a dat masina spre folosinta. Intre timp, cumparatorul n-a mai vrut masina dar a zis ca are pe cineva care ar vrea sa o cumpere. Tatal meu a fost de fata, a dat masina dar n-a mai apucat sa mearga si cu bunicul meu sa faca toate documentele, drept urmare nu stiu nici numele lui. Intre timp tatal meu a murit. Mama a luat legatura cu cel cu care au incheiat intelegerea scris, dar nici acela nu stie numele persoanei la care a ajuns masina. Mentionez ca nu mai avem niciun document cu privire la masina, nici certificat, nici carte de identitate, nimic. Au fost date cumparatorului. Am vrea acum sa radiem cumva masina. Mama a fost la politie acu ceva timp si a dat-o in urmarire. Politia nu a gasit-o. Nu am pe cine sa dau nici in judecata sa obtin o hotarare definitiva sa o pot radia. Care ar fi alte solutii? Masina poate e undeva la fier vechi, pentru ca e o dacie veche. Singurul motiv pentru care as radia-o, este impozitul
Răspuns la discuția credit ipotecar
Am si eu o intrebare. Mama mea a facut o refinantare pe un credit imobiliar, pe apartamentul unde si eu am o cota parte. I-am dat procura, pentru ca trebuia sa-mi dau acordul, dar in contractul de ipoteca ma regasesc ca girant imobiliar. Ce inseamna acest lucru? Ma executa pe mine silit daca ea nu mai plateste? Am citit obligatiile din contract dar nu inteleg exact calitatea mea. Va multumesc!
Dar diploma trebuie sa ajunga in acelasi dosar. De ce sa mi-o elibereze daca tot acolo trebuie sa o dau?
Anul trecut am terminat facultatea de administratie publica. Mi-am echivalat la alta facultate si am intrat in an terminal la drept. In aceeasi vara, m-am inscris si la master, in cadrul aceleiasi universitati, dar la alta facultate. Fiindca urmez cursurile la distanta, centrul teritorial de care apartin a trimis dosarele la Bucuresti. Eu luna viitoare am examen de licenta, iar pentru inscrierea la licenta mi s-a cerut diploma de bacalaureat in original. Nu-mi amintesc in care dintre dosare am pus diploma, desi cel mai normal ar fi fost la drept, pentru ca la master s-a cerut doar legalizata. Oricum, pentru ca sa nu apara probleme, m-am dus la centrul teritorial si am zis despre acest lucru si nu mi se primeste dosarul pentru inscriere, desi diploma este la ei. Nu pot sa ajung la Bucuresti sa vorbesc personal, pentru ca nu-mi permite serviciul, dar am sunat si cei de acolo nu prea vor sa ma ajute, pe motiv ca au de cautat in prea multe dosare. Daca eu nu intru la licenta din aceasta cauza, a cui e vina si pe ce baza legala?