avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1981 soluții astăzi
Forum Activitate cristina12ung

Activitate cristina12ung

Răspuns la discuția Promovare in functia publica
Ord. 105/2009 modifica art.68 alin 1. din legea 188/1999 astfel:
Art 68(1)- In urma dobandirii unei diplome de studii de nivel superior, functionarii publici de executie au dreptul de a participa la examenul organizat pentru ocuparea unei functii publice intr-o clasa superioara celei in care sunt incadrati, daca studiile absolvite sunt in specialitatea in care isi desfasoara activitatea sau daca autoritatea ori institutia publica apreciaza ca studiile absolvite sunt utile pentru desfasurarea activitatii.
Răspuns la discuția promovare functionar public
tot din legea 188/1999

Art. 63. - In cariera, functionarul public poate promova in functia publica si poate avansa in treptele de salarizare, in conditiile legii. Promovarea in clasa, promovarea in grade profesionale si avansarea in trepte de salarizare nu sunt conditionate de existenta unui post vacant.

Dna Elena daca dvs procedati altfel cu clientii dvs nu pot decat sa va transmit felicitari
In cazul meu nu este vorba despre o multumire in adevaratul sens al cuvantului ptr. ca am ramas cu multe semne de intrebare dar stiti cum este , intrevine factorul psihologic care te face sa renunti numai sa-ti dea ceva si sa nu astepti o vesnicie sa iti poti lua alta masina(in cazul meu era o urgenta si o necesitate)
intrebarile mele la care nu am primit raspuns din partea firmei sant urmatoarele:
- nu mi-au comunicat care era de fapt suma asigurata la data accidentului, 6700 E fiind intradevar suma la care a fost asigurata masina initial, respectiv in 2005;
- nu mi-au aratat polita, desi am solicitat (eu neavand copia) ptr. ca masina a fost luata in rate pe 7 ani iar polita se reinnoia automat pe toata perioada creditului fara a primi de la firma vreun formular dupa fiecare reinnoire spunandu-mi ca nu au asa ceva, ca nu se mai faceau alte documente;?
-din aceasta cauza nu am putut verifica nici perioada de valablitate a politei care dupa cum stiam eu era pana la sfarsitul anului iar ei mi-au spus ca este pana in iunie 2010 motiv ptr. care mi-au mai scazut 60 E ptr. inca jumatate de an
- si motive mai sant dar dupa cum v-am spus sant multumita ca am terminat acest calvar, ptr. ca toata lumea stie ce greu este cand ajungi sa ai treaba cu autoritatile de orice fel din tara asta

astazi am primit confirmarea, suma finala 3085 euro, cu plata in euro in maxim o saptamana. multumesc tuturor celor care au raspuns intrebarilor mele si urez multa bafta si acelor persoane aflate in situatia prezentata de mine
tocmai aici este nelamurirea ptr. ca nu am fransiza inscrisa in polita iar primele au fost platite ptr. toata perioada de asigurare anticipat, iar cei 25% ptr. epava ii scade din acesti 4200 e socotiti ca suma finala de despagubire.
deci de unde vine diferenta de calcul de la 4355E la 4200E ?
ce se mai scade?
scuze ptr. insistenta dar am o nelamurire. Daca e asa cum spuneti 65% din 6700 euro face 4355 euro iar cei de la asigurari mi-au calculat 4200 de euro din care imi scade 25% epava, adica 1050E.
de ce mi-au calculat mai putin ?
este vorba de asigurare CASCO.
65% din suma asigurata (67000 euro) sau pretul masinii astazi (7100 euro)
care este valoarea de catalog?
masina era noua cand am asigurat-o iar pretul ei atunci a fost 6700 euro suma care este si valoarea asigurata
valoarea de catalog se refera la pretul masinii de nou de atunci din anul 2005?
nici eu nu stiu de ce, probabil ca sa fie siguri ca nu gresesc sau ca sa fiu rautacioasa sa mai bage ceva bete in roata, ca doar si pana acum ANFP raspundea la fel.Am colegi care au solicitat punctul lor de vedere inainte de aparitia Ord 105 si tot asa au raspuns ,doar ca acum ord.105 este mai clara si vad ca cel putin la mine la serviciu sint mai flexibili in sensul ca acum si-au dat acordul ptr. promovare
pai cum sa fac altfel cand ei vroiau sa plateasca despagubirea in lei la cursul euro din data accidentului deci de acum 2 luni de zile, iar daca mai dureaza cine stie ce curs va fi. Noi cand platim primele avem termene foarte bine stabillite
mai am o intrebare: daca stiti cum se calculeaza valoarea despagubirii?
Masina era un Logan Preference 1,4 din 2005 si 40000 km rulati. Valoarea stabilita de firma de asigurari este de 4200 euro din care imi scade 25% epava
va rog sa-mi spuneti care este termenul maxim pentru solutionarea unui dosar de dauna totala?
s-a facut evaluarea, s-a stabilit suma (in decursul a 2 luni) si acum astept de 2 saptamani sa aprobe plata despagubirii intrucat am cerut ca plata sa se faca in euro (ptr. ca am platit primele in euro). Mai intii ne-au spus ca nu se poate si dupa ce le-am aratat clauzele din contract care prevedeau cum se fac platile, au spus ca au nevoie de aprobare de la forul lor superior, aprobare care nu stim de ce intarzie