avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 490 soluții astăzi
Forum Activitate carmen carolina

Activitate carmen carolina

In contractul de munca am obligatia sa specific care este intervalul in care se desfasoara activitatea (8 - 16) sau este suficient sa mentionez 8 ore/zi?
Trebuie calculat si virat fondul de handicapati pentru un numar 54 de angajati (numarul mediu de angajati este de 46,625 - multi dintre acestia fiind angajati cu timp partial) ?
Răspuns la discuția Achizitie panou solar
Din punct de vedere al impozitului pe cladiri, nu voi avea problema cu Primaria, care ar dori sa creasca valoarea imobilului?
Nu stiu daca schimba cu ceva datele problemei, dar doresc sa precizez ca intreaga investitie este in curs.
O societate achizitioneaza un panou solar cu scopul de a-si mai reduce cheltuielile cu utilitatile in timp.
Panoul solar se inregistreaza ca si mijloc fix sau creste valoarea imobilului?
Un SRL din Romania are acces la un soft online cu ajutorul caruia isi poate gestiona mai usor activitatea. Este utilizat la nivel intern, doar in cadrul companiei. Acest soft apartine unei companii din America - Ohio, care emite o factura ( fara TVA).
Trebuie SRL -ul sa plateasca impozit pe nerezidenti?

As dori sa stiu daca exista facilitati pentru angajatorii care angajeaza persoane cu varsta peste 45 de ani.
O firma acorda clientilor reducere comerciala pe baza unor cartele de fidelitate
inmanate anumitor clienti. Se poate acorda aceasta reducere in cazul in care
clientii platesc cash? Mentionez ca este vorba despre alimentatie publica, si nu se emite factura, doar bon fiscal.
Răspuns la discuția Provizioane clienti incerti
Multumesc frumos!
Răspuns la discuția Provizioane clienti incerti
Chiar nu stie nimeni???
Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti daca este corecta inregistrarea in cazul unei creante in valoare de 476 lei (cu TVA) neincasata intr-o perioada mai mare de 270 de zile, sau ajustarea se face la valoarea fara TVA?

4118 = 4111 476,00
6812 = 491 142,80