avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 199 soluții astăzi
Forum Activitate xia

Activitate xia

Si cum ar trebui sa arate aceasta? Ca o petitie, pe care pun 100 de semnaturi?

trandafir2 a scris:

Formularul? Nu. Formulati o petitie colectiva.

Doresc sa obtin 100 de semnaturi de la vecini, pentru a se lua anumite masuri de catre cei de la primarie. Cum ar trebui sa arate formularul cu semnaturi, fara a incalca GDPR?
Im inceput demersurile inlocuirii a 7 m de gard, din care 2,5 poarta, in Pitesti. Am obtinut Certificatul de urbanism, iar pentru Aut. de constructie este speciaficat in urbanism, sa fac o ridicare topo avizata de OCPI. Am contactat o firma care sa faca ridicarea topo, au facut-o, dar au spus ca nu pot sa obtina stampila OCPI, pe motiv ca apare nu stiu ce suprapunere. Am mers in audienta la Inginerul Sef de la OCPI, i-am prezentat situatia, i-am aratat cadastrul facut in 2006, dar a spus ca nu imi poate aviza acea ridicare Topo, pe motiv ca am cadastrul neconvertit, in acesti 12 ani, legile s-au schimbat si eu ar trebui sa refac cadastrul.
Mi se pare strigator la cer, sa refac cadastrul pentru a reface 7m de gard.
Eu am cadastru, ce fac? Merg anual, pe la institutiile incompetentilor statului , sa bat pe la usi sa imi spuna daca mai sunt sau nu valabile actele pe care le am, iar daca legea se schimba anual, eu refac cadastre anual?
Intrebarile mele sunt: aceasta ridicare topo, trebuie obligatoriu avizata de OCPI? Ridicarea topo este obligatorie pentru refacerea unui gard, chiar daca se pastreaza actuala pozitie a gardului?
Stiu, nu imi trebuie autorizatie de constructie daca fac gardul din metal, asa cum este acum, dar vreau sa fac un gard mai traininc si mai pe gusturile noastre (actualul gard a fost mostenit).
Cineva din Franta, doreste sa lase o masina in Romania, astfel incat, ori de cate ori vine in Romania sa aiba o masina la dispozitie. Aceasta persoana revine anual in Romania si sta aproximativ 3-4 saptamani. In perioada in care cetateanul francez este in Franta, cineva in Romania se poate folosi de ea. Taxele si asigurarea sunt platite in continuare in Franta
Este posibil acest lucru, fara a fi nevoit sa inmatriculezi masina? Cel care o conduce in lipsa proprietarului, trebuie sa aiba vreo hartie la mana cum ca are voie sa foloseasca masina?
Destul de alambicat totul. Nu inteleg acest fenomen, dar ....
Deci, cu alte cuvinte, azi ma angajez si peste jumatate de an fluier. Ce as putea face sa evit posibilitatea de a ramane somer peste jumatate de an?
ocmai am primit o oferta de angajare, lucru bun dealtfel, dar sunt nedumerit de anumite aspecte.
Firma pentru care voi lucra, o voi numi firma X, este o firma mare la nivel national. Mi s-a spus ca in conditiile actuale ale crizei, sunt nevoiti sa ma angajeze prin intermediul unei alte firme, o firma de recrutare mare, o voi numi firma Y, prin "leasing de personal". Termenul asta este prima data cand il aud. Nu stiu nimic despre el. Cu alte cuvinte, pe cartea mea de munca va scrie numele firmei Y de leasing de personal dar voi lucra si voi avea toate drepturile firmei in care voi lucra X, pe adeverinta de venit, in cazul in care va fi nevoie, va figura firma X, concediul il va semna seful de la firma X si asa mai departe.
Contractul de munca va fi pe termen determinat, de 6 luni urmand sa se prelungeasca definitiv sau din nou pe o perioada de 6 luni, pana voi face 1 an jumatate.
Inainte de a da un raspuns, vreau sa stiu ce insemna aceea firma de leasing de personal, ce risc in conditiile de mai sus.