avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Activitate magda_puiu

Activitate magda_puiu

Sunt in aceeasi situatie, aceeasi banca, aceleasi dobanzi. Le-am facut sesizare la ANPC dupa ce am primit raspuns de ei ... acelasi bla bla cu clauza din contract :"la decizia creditorului...". Astept inca raspunsul ANPC-ului - sper sa ne sustina... daca nu... nu am de gand sa-i las pt ca e vb de o diferenta de vreo 70 eur in cazul meu la rata lunara. Asa ca ma pregatesc sa-i dau in judecata. va tin la curent!
In 2007 an incheiat un contract de credit ipotecar cu Domenia Credit, pentru 25.000 eur.
Rata dobanzii este variabila in functie de EURIBOR 6m, la care se adauga marja fixa in valoare de 4.25.Unul dintre articolele contractului suna asa: LA DECIZIA CREDITORULUI, rata dobanzii va fi supusa unei revizuiri semestriale in functie de euribor si va fi obligatorie pentru debitor. Euribor a scazut foarte mult din 2007 pana acum, atunci cand euribor a crescut ni s-au trimis notificari de crestere a ratei, in schimb, dupa scaderea euribor rata nu a scazut. Am sunat la banca si au spus ca in contract se precizeaza ca rata va scadea doar la decizia creditorului... si acum creditorul a decis sa nu o scada ca urmare a scaderii euribor. Noi vrem sa actionam in sensul acesta, considerand clauza abuziva. Care sunt sansele noastre? Ati mai intalnit astfel de cazuri?

Va multumesc!