avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Activitate monykkka

Activitate monykkka

Am vazut pana acum doua pareri diferite. Care dintre ele primeaza pana la urma?
Eu stiam ca trebuie sa inregistreze cererile scrise trimise de mine, practic sa le ia la cunostinta, si sa imi raspunda in mod corespunzator. Chiar daca raspunsul este nu. Pana acum, orice cerere depusa era "facuta disparuta", iar eu primeam invariabil raspunsul "este pe biroul directorului". Cand le-am trimis prin scrisoare recomandata, s-a intamplat miracolul: am primit brusc un raspuns direct la cerere. #-o
Buna ziua, am si eu o intrebare: am diverse probleme cu cei de la firma, care si-au pus in cap sa ma dea afara. Ce vreau eu sa intreb este: de fiecare data cand le aduc o cerere, sau un raspuns la propriile lor solicitari, sau orice alt fel de document, ii rog sa inregistreze documentul. Raspunsul primit este invariabil "stai sa vedem ce zice directorul, daca il inregistram sau nu." Primul document depus, o cerere de eliberare a CM pt 24 de ore, nu a fost inregistrat si deci nu i s-a dat curs. Dupa asta m-am invatat minte, si pentru fiecare document predat personal le trimiteam o copie si prin scrisoare recomandata cu confirmare de primire, sau prin fax. Asa i-am obligat sa-mi raspunda. Justificarea lor este ca e o firma mica, si ca nu stau ei s faca asa, milioane de hartiute, si ca nu pot sa inregistreze documente numa pentru ca asa le cer eu. Si intrebarea era: pana la urma care este adevarul? sunt sau nu obligati prin lege sa dea numar de inregistrare fiecarui document depus de mine? sau pur si simplu e la libera alegere a directorului, ce document aproba el si ce nu? Exista vreo lege in care se specifica ceva de genul asta?
Multumesc!
Am si eu o intrebare: la firma mi se cere sa-mi creez un ID de yahoo specific, numai pentru firma. Am si o casuta postala "de lucru", folosita numai pentru chestiuni aferente jobului. Care sunt drepturile angajatorului asupra lor? Are dreptul sa le verifice? Sau sunt considerate personale? As vrea o opinie cat mai explicita. Multumesc! ;)