avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 898 soluții astăzi
Forum Activitate Maxtor_17

Activitate Maxtor_17

Am sa fac o cerere de acest fel si am sa o depun.
Va multumec pentru ajutor .Am sa revin cu un raspuns.
Am auzit unele zvonuri de la anumite persoane care ar spune ca , daca am inceput sa platesc datoria inseamna ca sunt de acord si nu mai pot sa dau inapoi pentru restituirea banilor dati si anularea celorlalti.Asta as vrea sa stiu daca este adevarat sau nu.
Cei 5000 de lei pe care i-am platit in numele tatalui ar fi fost mai mult pentru o serie de acte de care aveam foarte mare nevoie.
In astfel de cazuri carui organ ma pot adresa pentru plangere ??

De ce am 2 somatii??Pentru ca asa vor ei doar ca sa ma sperie astfel incat sa platesc ce spun ei ca ar fi de platit.Prima data am primit o somatie cu 22 de lei pe care am platit-o iar dupa aceea am mai primit inca una cu 22000 lei . Pentru ce ???

Terenul nu l-am folosit doar ca au ramas pe ele constructiile de la acea vreme.
Buna seara,

Am si eu o problema mai ciudata putin cu primaria din localitate asupra unui teren concesionat in anul 2005 . Taxa de concesiune pe anul 2005 a fost platita la timp fara nici o problema.In anul 2006 nu am mai reusit sa platesc aceasta concesiune care era destul de mare la acea vreme pentru un teren extravilan in suprafata de 5435 de mp.Studiind cu atentie contractul de concesiune am observat la clauzele de reziliere ca acel contract avea sa expire dupa 30 de zile de la data scadentei si nereusind sa fac rost de bani ,undeva la 30 de mil pentru anul in curs toate au ramas amortite sa zic asa adica primaria nu a mai venit dupa bani , eu nici asa .Anii au trecut ,terenul a ramas in spatele fermei cu ce era construit la vremea acea (2 solarii de legume) pana in anul 2011 cand am primit un titlu executoriu si o somatie in valoare de 22000 lei noi.Norocul meu a fost ca cei din primarie au gresit titlul executoriu si au trecut 22,00 lei pe care i-am platit direct in trezorerie din contul meu bancar. Ordinul de plata pe care l-am primit de la banca l-am dus la primarie pentru a face dovada platii ,dar cum era de asteptat "mi-am dat foc la valiza" fata de cei din primarie care nu vroiau sa ia in considerare acel act si nu vroiau sa imi strearga datoriile.Prin august 2012 ma trezesc ca imi vine acasa un hotarare a consiliului prin care ma anunta ca imi reziliaza contractul de concesiune cel pe care eu il consideram reziliat din 2006.
Vreau sa mentionez ca , contractul de concesiune este pe tatal meu .
Pana aici toate sunt bine si frumoase mai putin cand ajung la primarie dupa o adeverinta pentru masura 112 si multe alte acte de care aveam nevoie iar acestia refuza sa mi le elibereze pe motivul ca tatal meu are datorii fata de ei ca institutie. Ce se putea face in acest caz ???(asta pentru viitor ).
Acum o luna primesc iar o somatie si titlu executoriu acesta avand o valoare de 26.500 lei noi.Dupa multe drumuri si telefoane ajung la un numitor comun iar acestia imi reduc "datoria"la jumatate adica 13.000 aprox. pe care nu vroiam sa ii platesc sub nici o forma stiid ca sunt pe nedrept ,dar pana la urma am ajuns sa dau 5000 de lei deoarece aveam nevoie de anumite acte iar acestia nu vroiau sa imi elebereze pana nu plateam datoria , care nici macar nu era a mea pana la urma ci a tatalui meu.X-( :(.

Am doua somatii de plata si doua titluri executorii, iar chitanta pe care o am cu plata a cei 5000 de ron nu mai scrie taxa concesiune ca pe celelalte ci chirie teren 2006,2007,2008, 2009,2010,2011 ceea ce este absurd pentru ca nu au cum sa dovedeasca ei ca eu am folosit sau nu terenul.


Acuma asa avea nevoie de putin ajutor .Cum as putea face sa opresc acest circ si sa nu mai trebuiasca sa dau si diferenta de bani ????
Este valabila clauza din contract privind rezilierea ??

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
Va multumesc anticipat.





Răspuns la discuția Penalitati de 5%/zi ????
Imi poti explica si mie te rog despre legea 246/2009 ??La ce se refera ???Am inteles k legea 469 a fost inlocuita cu 246 dar ce zice legea asta ?
Răspuns la discuția Penalitati de 5%/zi ????
Am dreptul sa imi faca o reesalonare ????Primarul mi-a spus k imi poate face in loc de 5 % .........2,5 %penalitati (+ "dreptu lui") ....e legal ????
Răspuns la discuția Legea 469/2002 ???
Si legea nr 246/2009 la ce se refera mai exact ??
Mi-a ramas de platit din 2007 un impozit pe teren in valoare de 200 ron si in contract apar penalitati de intarziere de 5%/zi si acuma am de platit 3600 ron aferente valorii impozitului pana in ziua de azi.
Am si eu o nedumerire .....Mai este valabila legea 469/2002 care spune ca "totalul penalitatilor nu poate depasi cuantumul sumei asupra careia sunt calculate" ????
Mai este cumva o lege cu care sa ma pot apara ?
Si daca nu ..cand a fost abrogata ??
Am facut in anul 2000 un contract de concesine in care erau precizate penalitati de 5%/zi intarziere .In anul 2008 din greseala sau din nestiinta nu am achitat la timp taxa de concesiune care nu are o valoare mai mare de 200 lei .Taxa am platit-o la inceputul lui 2009, iar acuma am primit o instiintare de plata cu aprox 1800 lei penalitati pentru 6 luni intarziere
Exista o limita pana la care poate merge procentul de penalizare?!
avand in vedere ca la momentul de fata primaria foloseste un procent de 0.1 %/zi contractul meu fiind facut in anul 2000
Nu trebuia sa fiu informat de catre primarie la schimbare acestui procent pentru a modifica procentul de penalizare ???? .

Răspuns la discuția Impozit pe concesiune??
O fi impozit pe proprietate, dar eu folosesc terenul de 5235mp ca si teren aferent constructiei si il folosesc ca si teren agricol .Acest teren se afla intr-un CAP fiind intr-o zona intravilana.
Se poate k acest teren sa fie impozitat ca si un teren agricol si nu ca si unul cu destinatia in vederea construirii de cladiri.??
Am concesinat in anul 2000 un teren de 1345 mp si unul in 2005 de 5235 mp intravilan amandoua.
Acuma am primit de la primarie o instintare cum ca as avea de platit un impozit retroactiv din 2007 cand s-a reactualizat o lege cu privire la trenurile concesionate . Problema este k la nici o primarie din apropiere nu se aplica asa ceva .
Exista tutusi impozit pe concesiune pentru ca nimeni nu stie de asa ceva ?

Bogdan ,