avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Legea 469/2002 ???
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Legea 469/2002 ???

Mi-a ramas de platit din 2007 un impozit pe teren in valoare de 200 ron si in contract apar penalitati de intarziere de 5%/zi si acuma am de platit 3600 ron aferente valorii impozitului pana in ziua de azi.
Am si eu o nedumerire .....Mai este valabila legea 469/2002 care spune ca "totalul penalitatilor nu poate depasi cuantumul sumei asupra careia sunt calculate" ????
Mai este cumva o lege cu care sa ma pot apara ?
Si daca nu ..cand a fost abrogata ??
Ultima modificare: Duminică, 19 Iulie 2009
Maxtor_17, utilizator
Cel mai recent răspuns: mmincu , utilizator 03:53, 5 Noiembrie 2009
Legea nr.469/2002 a fost abrogata prin Legea nr. 246/2009 pentru abrogarea Legii nr. 469/2002 privind unele masuri pentru intarirea disciplinei contractuale, publicata in M.Of.Partea I, nr. 450, din 30 iunie 2009.
vedeti aici mai multe detalii:[ link extern ]
Si legea nr 246/2009 la ce se refera mai exact ??
Legea 246/2009 prin articolul unic abroga Legea 469/2002 :


"Articol unic. - Legea nr. 469/2002 privind unele masuri pentru intarirea disciplinei contractuale, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 529 din 19 iulie 2002, cu modificarile ulterioare, se abroga."

Dar practic ce inseamna abrogarea acestei legi? daca intr-un contract exista o clauza de penalizare pe zi de intarziere si suma penalizarilor a ajuns sa depaseasca suma initiala atunci mai poate fi ceruta aceasta suma sau trebuie sa ne limitam la cel mult dublul valorii sumei initiale?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proces de insolventa florin_b florin_b Buna ziua. Va supun atentiei Dvs. urmatoarea problema: In urma neplatirii a unor fact. de inchiriere a unui spatiu, valoarea totala a creantei calculata cu ... (vezi toată discuția)
Legea 469/2002 ADELA STROE ADELA STROE buna ziua, va vog sa-mi spuneti daca legea 469/2002 a fost abrogata ? (vezi toată discuția)
Factura neachitata chans chans In cazul in care o factura nu a fost semnata de catre beneficiar (soc. comerciala), conform unui contract in vigoare, pot trimite o notificare de plata, pentru ... (vezi toată discuția)