avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 112 soluții astăzi
Forum Activitate myno

Activitate myno

Buna ziua !
Cu 27 ani in urma,pe vremea comunismului, sotul meu a fugit in America. Statul roman i-a consficat jumate din avere ( cealalta jumatate revenindu-i fostei sotii cu care a fost casatorit inainte de a fugi ) si dreptul la cetatenia romana.
Ce demersuri pot fi facute pentru redobandirea cetateniei si daca ar fi posibil sa primeasca despagubiri ?

Multumesc !
Buna ziua !
Va cer cateva informatii, pentru soacra mea, in legatura cu pensia de urmas.
Aceasta se primeste pe tot restul vietii ? Daca da, se primeste in procent de 100 % ( au fost casatoriti peste 40 de ani), pensia de urmas beneficiaza de majorari ?
Va multumesc frumos !
Răspuns la discuția Divortul administrativ
va multumesc frumos pentru ajutor !
toate cele bune !
Răspuns la discuția Divortul administrativ
Multumesc frumos!
Buna ziua !
Va rog frumos sa imi spuneti dezavantajele acestui tip de divort deoarece este ceva nou si nu am informatii. Daca alegem acest tip de divort ,cum ramane cu partajul?
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Plata contributiilor obligatorii
multumesc frumos!
Buna ziua ! Am lipsit 7 luni din tara ,timp in care nu mi-am platit contributia pentru pensia de STAT si sanatate. Am locuit in acest timp in Gercia unde am avut doar asigurare medicala.
Ma intereseaza unde pot plati contributia pentru pensia de STAT ,retroactiv, cum se calculeaza valoarea daca eu nu am fost salariata in aceasta perioada si daca in tara in care am locuit am avut asigurare medicala sunt obligata sa platesc retroactiv in Romania?Posed un card care confirma acest fapt.
Va multumesc anticipat !
Discuție intrebare
Buna ziua!

Este legal sa se retina din salariu ,lunar, o anumita suma cu valoare totala egala cu 3 salarii daca ai gestiune?

multumesc frumos!
Răspuns la discuția cer ajutor urgent
merci,dar intrebarea este : cum procedez ca sa ma incadrez in normele legale si sa imi si pot scadea produsul ,oferit gratuit,din gestiune !
Răspuns la discuția cer ajutor urgent
multumesc...de exemplu,vand o usa de exterior si vreau sa fac cadou un tub de spuma, in acest caz cum procedez?