avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1686 soluții astăzi
Forum Activitate nuami29

Activitate nuami29

Buna ziua! Am urmarit discutiile referitoare la prelungirea ccc 1 cu ccc 2, cu toate acestea va rog sa-mi oferiti niste lamuriri in urmatoarea situatie concreta: Am nascut in data de 25.09.2015. Am optat pt ccc 2 ani insa ccc se va incheia pe 25.08.2017 (chiar daca tatal nu isi va lua acea luna) . 25. 08.2017 este chiar data probabila a nasterii celui de-al doilea copil. Asadar va trebui sa astept data nasterii ( ultima zi din ccc1) pt a solicita prelungirea suspendarii contractului de munca, deoarece daca voi naste dupa terminarea ccc1 va trebui sa solicit reluarea activitatii. Este cam din scurt... Ar fi utila o instiintare din timp a angajatorului asupra starii de graviditate ( la nivel de discutie sigur va fi). Multumesc pt timpul acordat!
Rog un sfat in urmatoarea problema:

S-a cumparat un apartament prin licitatie, cu caiet de sarcini.

Nu s-a facut niciodata intabularea iar acum e imposibil de facut din cauza ca nu exista act proprietar anterior.
Apartamentul a fost dat pt a locui, de catre angajator, acum 30 de ani,persoanei care vrea sa devina proprietar,

In cartea de la cadastru nu apare apartamentul.


Multumesc pt un eventual raspuns!
Răspuns la discuția Acum imi place acest cantec:
E vremea colindelor:
[ link extern ]
:vishenka::hugall:
Răspuns la discuția BANCURI !
Culmea somnului: sa te culci presedinte si sa te trezesti prostanac! :sorry:
Răspuns la discuția H1N1
handsu a scris:

Accest vaccin , in opinia microbiologului (Joseph Moshe), este preparat cu scopul de a slabi sistemul imunitar si contine virusul "gripei spaniole" din l918 , cu 20 milioane de morti .


***
Insasi definitia vaccinului te face sa te gandesti mai bine (sau mai bine sa te razgandesti :hammer: ) in privinta administrarii acestuia.

Conform dex: Vaccinul reprezinta un:
-produs biologic preparat din germeni patogeni sau din secreţii microbiene, care se administreaza prin injectii sau pe cale bucala unui om sau unui animal in scop preventiv (pentru a capata imunitate impotriva bolilor infectioase) sau curativ.

- preparat biologic care conţine anumiţi viruşi atenuaţi şi care este inoculat unui individ în scop preventiv sau curativ împotriva unei boli infecţioase sau virulente.

- preparat biologic din microbi sau toxine atenuate, care este inoculat în organism în scopul obţinerii imunităţii.
:-/
Vă invit sa urmariti un scurt documentar:
''Adevarul despre vaccinul gripei porcine!''

[ link extern ]

Cuvintele sunt de prisos...
Răspuns la discuția Acum imi place acest cantec:
Referitor la invitatia initiala de a participa la constructia unei baze de date cu intrebari si raspunsuri cu privire la facilitatile Avocatnet.ro:

Am incercat sa formulez niste intrebari, incercand sa ma pun in pielea unui utilizator nou, tocmai de aceea raspunsurile sunt simple (banale- pentru cei cale le stiu :)).
Sper ca e ceea ce trebuie si ca vor urma si alte completari! :rolleyes:

"Cum ma inscriu in Avocatnet.ro?"
Accesezi pagina de inregistrare utilizator nou
(www.avocatnet.ro/content/inr... )
apoi completezi datele, si in final apesi butonul ½INREGISTRARE½!

½Cum pun o intrebare?½
Trebuie doar sa parcurgi cateva etape dupa ce apesi pe butonul: ''Pune o intrebare in Forum''.
(www.avocatnet.ro/content/for... )

½Cum raspund unui mesaj postat pe forum?''
Orice mesaj postat pe forum are la sfarsit 3 butoane: ½Raporteaza abuz½, ½Raspunde½, ½Citeaza½.
Poti participa la discutie prin apasarea butonului ''Raspunde'' sau poti cita raspunsul unuia dintre utilizatori prin intermediul butonului ''Citeaza''.
Foloseste functia ''Editeaza'' pentru a aduce mici completari sau modificari mesajului tau initial.

½Cum trimit mesaj privat?½
In partea dreapta a avatarului selecteaza optiunea ½Mesaje private½ apoi ½Timite mesaj½, mai departe adauga numele destinatarului si apasa butonul ½Trimite½ de la sfarsitul mesajului.

''Cum fac o recomandare?''
Daca ti-a folosit raspunsul primit poti sa ''multumesti'' printr-o recomandare, prin simpla apasare a butonului verde ½Recomanda½ sau a butonului albastru ½Aplauda½ care se regaseste la sfarsitul fiecarui mesaj postat de un consultant/utilizator.

½Cum adaug prieteni?½
In partea dreapta a avatarului tau selecteaza optiunea ½Prieteni½ urmata de ½Invita prieteni½ sau ½Invitatii½. Editeaza numele utilizatorului pe care vrei sa il adaugi si in final apasa butonul ½Invita½.

½Ce inseamna cuvantul tag?½
Tag este un cuvant cheie folosit pentru a structura informatia pe categorii. Cu ajutorul tagului se identifica mai usor o discutie/un articol.
Poti adauga tag-uri discutiilor si vei acumula aplauze!

''Cum acumulez aplauze?''
Prin mai multe metode: logarea pe forum, scrierea mesajelor in forum, adaugarea tag-urilor , adaugare prieteni si aplauze primite de la alti utilizatori.
Pentru mai multe detalii selecteaza ‘’Explicatii popularitate’’ ,

½Cum gasesc un document?½
In partea dreapta a avatarului tau selecteaza optiunea ½Documente utile½ .
De asemenea in partea dreapta a ecranului , mai jos, se afla un chenar destinat ½documentelor utile½ .
www.avocatnet.ro/content/con...

½Cum instalez bara de instrumente Avocatnet.ro?½
([ link extern ] )
Consider ca butonul rosu cu ''Pune o intrebare in FORUM'' este foarte util datorita faptului ca simplifica lucrurile.
Avand in vedere ca sunt un utilizator mai ''recent'' pot spune ca primul pas unde intampini dificultati este atunci cand vrei sa pui o intrebare, la accesarea forumului pentru prima data.
Dupa ce inveti cum merg lucrurile nici nu mai este nevoie sa pui intrebari pentru ca deja ai raspuns chiar si la intrebarile nepuse :P!

Daca mi se permit unele sugestii:
Nu de putine ori se posteaza intrebari care se repeta pe forum (desi sunt 2 linkuri de cautare pe pagina de forum).
Consider ca primul dintre cei 4 pasii care trebuie urmati pentru a pune o intrebare ar trebui sa fie un link de cautare pe forum, in care utilizatorul sa intoduca ''cuvantul cheie'' al intrebarii sale.

De asemenea cred ca ar fi utila incadrarea ''Regulamentului de postare a mesajelor pe forum'' tot in aceste etape. (sau macar undeva alaturat si vizibil)
Poate in acest fel va scadea numarul de mesaje avand ca titlu ''va rog sa ma ajutati'',''intrebare'', ''rugaminte ... sau a celor scrise cu majuscule si cu multe inflorituri!
Sper sa fie cu folos! :)

Inca o sugestie in legatura cu taguri.
Daca ar fi posibil ca tagurile adugate unei discutii sa apara undeva la inceputul topicului... pe langa sectiunea ''subiect interesant'' (parerea mea), pentru a identifica mai usor subiectul adus in discutie!
Ar capta atentia (mai ales in cazul mesajelor de 20 de randuri... avand ca titlu: ''intrebare'' sau ''rog raspuns urgent'' X-( si in acelasi timp ar mai usura munca consultantilor. Ca sa nu mai punem la socoteala timpul pierdut ca sa citesti un mesaj la care poate nici nu ai calificarea necesara sa poti raspunde.

Sper sa nu fi deranjat pe nimeni cu sugestiile mele, la urma urmei poate sunt altii mai in masura decat mine sa dea sugestii!

Toate cele bune si felicitari echipei avocatnet.ro ! :luck:
Răspuns la discuția BANCURI !
Un mos si o baba, sot si sotie mor intr-un accident si ajung in Rai.

Acolo ingerul de serviciu ii duce pe o plaja plina de palmieri si cu o casa superba si le spune:

- Acum tot ce aveti de facut in Rai este sa stati aici si sa va bucurati de toate.

Mosul se intoarce catre baba si ii zice:

- Vezi ce proasta ai fost? Puteam sa fim aici de 10 ani dar nuuuuu... tu vroiai sa mancam sanatos!
:)
Domnisoara blonda,sexy,apetisanta, plina de pasiune, fara vicii, vand trabant.
:D :rofl: