Forum Suport Tehnic Ajutor privind utilizarea ... Ajutor pentru noii utilizatori. Cum functioneaza ...
Discuție deschisă în Ajutor privind utilizarea facilităţilor Avocatnet.ro

Ajutor pentru noii utilizatori. Cum functioneaza Avocatnet.ro?

Va invitam sa colaborati la constructia unei baze de date cu intrebari si raspunsuri cu privire la facilitatile Avocatnet.ro.

Spre exemplu:

titlu discutie: "Cum ma inscriu in Avocatnet.ro?"
text mesaj: "Mai intai, accesezi pagina de inscriere (iata link-ul), apoi completezi datele, ... etc."

De ce va invitam sa facem impreuna acest exercitiu practic? Pentru ca multi oameni au descoperit facilitati pe care creatorii Avocatnet.ro au uitat sa le explice marelui public. Pentru ca explicatiile noastre ar putea sa nu fie cele mai potrivite. Pentru ca impreuna, putem oferi celorlalti imaginea unei comunitati stranse, care colaboreaza si la bine si la rau.

Ulterior, aceste texte vor fi preluate in viitoarea interfata de autor, pe care siteul o va pune la dispozitia celor care acceseaza Avocatnet.ro pentru prima data sau nu stiu sa foloseasca anumite facilitati oferite de site. In fiecare material preluat in interfata de ajutor va fi prezentat autorul sau, cu link la profilul acestuia.

Va multumim anticipat.

PS
Titlul trebuie sa exprime intrebarea pe care si-o pune utilizatorul
Mesajul trebuie sa fie o explicatie clara, pe pasi, a lucrurilor pe care utilizatorul trebuie sa le faca pentru a accesa un anumit serviciu din cadrul websiteului.
Se pare ca desi voi ati facut in ultimul timp atatea lucruri noi pentru aici, aici, nimeni dintre noi nu se grabeste sa dea aici un mic sprijin, binenteles nu ma exclud nici pe mine.

Am observat ca de regula intervenim cu sprijin daca un utilizator pune o intrebarea de aceasta natura.
Acolo raspundem usor si repede penru ca sunt intrebari punctuale care nu necesita reluarea unei proceduri standard de utilizare in amanuntime.

Dar sincer, sa-mi imaginez ce vreau un user nou si sa-i descriu procedura este mai mult decat atat.
Poate in week-end-urile cand nu prea e miscare pe forum, sa ma apuc de asa ceva, nu stiu...

Sper sa gasesc rabdarea necesara odata siodata..

Multumim pentru tot ce faceti :)
L-am rugat pe @pianistul sa ma ajute sa schimb un pic numele meu de utilizator.
Rugamintea e valabila si pentru @Alin Popescu.
Daca se poate asa ceva postam aici procedura.
Va multumesc !
Din pacate, numele de utilizator nu poate fi schimbat.
adriantot a scris:

L-am rugat pe @pianistul sa ma ajute sa schimb un pic numele meu de utilizator.
Rugamintea e valabila si pentru @Alin Popescu.
Daca se poate asa ceva postam aici procedura.
Va multumesc !

ID-ul este amprenta noastra personala...:) pe site (pe orice site), il schimbam in altul...foarte simplu, dar ne schimbam identitatea, e ca si cum am face o operatie chirurgicala de schimbare a "fizionomiei".
Alin Popescu a scris:

Va invitam sa colaborati la constructia unei baze de date cu intrebari si raspunsuri cu privire la facilitatile Avocatnet.ro.

Spre exemplu:

titlu discutie: "Cum ma inscriu in Avocatnet.ro?"
text mesaj: "Mai intai, accesezi pagina de inscriere (iata link-ul), apoi completezi datele, ... etc."

Gratiela are dreptate, nici eu nu m-am grabit sa va sprijin. N-ati terminat Mall-ul pentru ca ati... "redecorat" profilul tuturor utilizatorilor. :)

Mie cred ca mi-ar fi foarte usor, practic "stau" aici foarte mult timp. O singura problema am, tocmai pentru ca m-am obisnuit cu aproape tot ceea ce inseamna Avocatnet.ro: nu mi-as putea imagina ce doreste un alt utilizator.

Solutii as gasi, de regula le gasesc. In viata reala toti imi cer solutii dar imi pun, intai, intrebarea.

Gabriela Pintea