avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 114 soluții astăzi
Forum Activitate liviacodru

Activitate liviacodru

Buna ziua. Ma poate ajuta cineva cu un raspuns la aceasta intrebare?
DOBANDA ANUALA EFECTIVA (DAE), se aplica lunar la rata creditului, sau anual?
Ex. DAE=2.202
Rata lunara 215 euro
Ce rata lunara voi plati incontinuare?
Multumesc, Livia Codru
Sunt pensionar si locuiesc in jud. Ilfov, dar imi desfasor activitatea in Bucuresti. Deplasarea o fac cu mijloacele de transport in comun, cu autobuzele care fac legatura cu capitala, si de asemenea si cu STB.
Doresc sa stiu, este ilegal sa circul numai cu talonul de pensie pe ambele rute? care este legea care specifica asta.
multumesc!
Discuție Taxa mediu
Buna ziua. Daca nu am primit inapoi suma de bani aferenta taxei de mediu, respectiv dobanda, ce pot face in aceasta situatie?
Multumesc!
Multumesc! Credeti ca trebuia sa specific pe acea cerere de recuperare:taxa si dobanda aferenta
Buna ziua. Am primit banii pentru taxa de inmatriculare, dar nu si dobanda aferenta. Aceasta dobanda se acorda tuturor celor care au platit aceasta taxa?
Răspuns la discuția Buletin
Avem o locuinta de 64mp, locuim 3 persoane, o putem lua in spatiu pe nepoata noastra?
Daca da, ce presupune aceasta?
Multumesc!

Cornel Vasile a scris:

Eliberare acte de identitate in urma stabilirii resedintei pentru cetatenii romani cu domiciliul in strainatate
[ link extern ] /

Răspuns la discuția Divort
Am gresit formularea.Sora mea are hotararea definitiva de divort, dar ca sa poata elibera pasaportul( pe numele vechi), trebuie depusa aceasta hotarare definitiva, undeva.
Unde, avand in vedere ca nu are nici un domiciliu stabil in Romania.
Multumesc, cu respect!

Avocat Tabrea Alexandru a scris:

Libanul nu este in UE, deci trebuie formulată acțiune având ca obiect recunoașterea hotărârii străine!
Luați legătura cu un avocat!

Discuție Buletin
Revin cu o alta intrebare, multumesc. Nepoata mea este nascuta in Liban, cu cetatenie romana.Cum poate intra in posesia C.I.?
Discuție Divort
Sora mea locuieste in Liban, a divortat, si acum ii expira pasaportul.Pentru a si elibera alt pasaport, trebuie sa depuna actele de divort in Romania. Mentionez ca, nu are nici o locuinta in Romania, deci unde trebuie sa depuna acte de divort, ca apoi sa i se poate elibera pasaport?
Multumesc!
Buna seara. Este obligatoriu sa se monteze senzori de depistare gaz si pe scara imobilului?Mentionez ca imobilul este prevazut cu senzori in fiecare locuinta in parte.
Multumesc