avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Activitate broscuta21

Activitate broscuta21

Am inteles!
Va multumesc mult!
Va multumesc pt raspusn!
Se poate transmite sigur de astazi incetarea, facuta cu data de 01.03.2014? Exista undeva in lege specificat acest aspect?
Pentru ca asta reprezinta de fapt marea mea nelamurire.
Buna dimineata,

Am un salariat care doreste incetarea conf art 55, lit b (cu acordul partilor), incepand cu data de 01.03.2014.
Presupun ca decizia de incheire va fi cu 01.03.2014?
De asemenea, cand transmit revisalul in cazul asta, e ok sa-l transmit azi, pe 28.02, cu data de 01.03 sau e ok sa-l transmit luni?

Multumesc!
Discuție Delegare
Buna ziua,
In lege spune ca " Delegarea poate fi dispusă pentru o perioadă de cel mult 60 de zile calendaristice în 12 luni şi se poate prelungi pentru perioade succesive de maximum 60 de zile calendaristice, numai cu acordul salariatului"
Pentru ca exprimarea este destul de interpretabila, as dori sa va intreb: numarul total de zile al unui salariat in care poate fi delegat poate depasi 120 de zile calendaristice intr un an *evident, cu acordul lui, cat timp semneaza ca este de acord* sau 120 de zile reprezinta perioada maxima intr un an cand poate fi delegat ?
Multumesc!
nul trecut am concediat 2 salariati, pt motive care nu tin de persoana lor (prin restructurare de post).
Acum, conducerea ar vrea sa angajeze niste oameni. Cei 2 au prioritate la angajare ?
Exista undeva in lege mentionata vreo perioada care poate as treaca de la concediere astfel incat sa nu mai fiu obligata sa-i anunt pe cei concediati anterior?
Răspuns la discuția Sanctiune absente nemotivate
Si in cazul in care nu avem CCM la nivel de unitate iar sanctiunea a reprezentat-o practic numai pontarea cu nemotivat in ziua respectiva (ce include implicit neplata acelei zile), nu e cazul sa transmit in Revisal suspendare, nu?
Buna dimineata,
Tocmai m-am lovit de urmatoarea situatie: un angajat nu a venit la munca, nu a anuntat, conducerea a zis sa-i trecem ziua respectiva ca fiind nemotivata.
Bun, pana aici e clar, se face referat, convocare, si apoi decizie.
Problema mea apare tocmai acum: am citit ca si absenta asta nemotivata s-ar declara in Revisal ca suspendare, in termen de 20 zile lucratoare de la data suspendarii.
Este obligatorie?
Discuție CCMUN 2011-2014
Buna dimineata,

Va rog sa-mi spuneti daca s-a aprobat contractul colectiv de munca pt anii 2011-2014. Stiu ca inital nu fusese aprobat, prin urmare, nici eu nu am mai facut nimic in acest sens. Acum insa ma gandesc la posibilitatea unui control de la ITM si as vrea sa fiu in regula cu el.
Intelesesem ca o alta varianta pt a fi ok in cazul unui control, este ca angajatii sa semneze ca nu doresc negociererea unui nou contract, insa as dori sa-l avem totusi.
Va multumesc
Buna dimineata,

As dori sa stiu daca este posibil ca unui angajat care are contract pe perioada determinata (expira la 1 august), sa-i fac act aditional cu trecere pe nedeterminata incepand de saptamana viitoare, 23 iulie, deci mai devreme.
Si daca da, in ce zi trebuie sa transmit Revisal-ul cu aceasta modificare?
Va multumesc frumos!
Asa o sa fac. Va multumesc frumos !