Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Delegare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Delegare

Buna ziua,
In lege spune ca " Delegarea poate fi dispusă pentru o perioadă de cel mult 60 de zile calendaristice în 12 luni şi se poate prelungi pentru perioade succesive de maximum 60 de zile calendaristice, numai cu acordul salariatului"
Pentru ca exprimarea este destul de interpretabila, as dori sa va intreb: numarul total de zile al unui salariat in care poate fi delegat poate depasi 120 de zile calendaristice intr un an *evident, cu acordul lui, cat timp semneaza ca este de acord* sau 120 de zile reprezinta perioada maxima intr un an cand poate fi delegat ?
Multumesc!
Delegarea se dispune pe o anumita perioada de timp. Astfel, aceasta masura este luata pe un termen de pana la 60 de zile, putand fi prelungita, cu acordul salariatului, cu inca cel mult 60 de zile. Asadar, delegarea poate fi dispusa, fara acordul salariatului pe o perioada de 60 de zile, si cu acordul sau, pe inca o perioada de 60 de zile.

Delegarea nu poate fi dipusa, peste perioada de 120 de zile, nici daca salariatul si-ar da acordul.
O solutie pentru situatia mentionata, ar fi ca, dupa expirarea termenului de 120 de zile, salariatul sa revina la locul muncii initial, o anumita perioada de timp, dupa care, sa il delegati din nou.
Sursa : [ link extern ]
freeelis a scris:

Delegarea se dispune pe o anumita perioada de timp. Astfel, aceasta masura este luata pe un termen de pana la 60 de zile, putand fi prelungita, cu acordul salariatului, cu inca cel mult 60 de zile. Asadar, delegarea poate fi dispusa, fara acordul salariatului pe o perioada de 60 de zile, si cu acordul sau, pe inca o perioada de 60 de zile.

Delegarea nu poate fi dipusa, peste perioada de 120 de zile, nici daca salariatul si-ar da acordul.
O solutie pentru situatia mentionata, ar fi ca, dupa expirarea termenului de 120 de zile, salariatul sa revina la locul muncii initial, o anumita perioada de timp, dupa care, sa il delegati din nou.
Sursa : [ link extern ]

Buna ziua,

In Codul muncii scrie "Art. 44. - (1) Delegarea poate fi dispusă pentru o perioadă de cel mult 60 de zile calendaristice în 12 luni şi se poate prelungi pentru perioade succesive de maximum 60 de zile calendaristice, numai cu acordul salariatului"

Dna Profesor, in cadrul cursului de Insector Resurse Umane , a spus ca :urmare a modificarii Codului muncii prin Legea nr. 40/2011, delegarea poate fi prelungita, cu acordul partilor, ori de cate ori acestea convin.

Astfel, delegarea se poate prelungi pe perioade succesive de maximum 60 de zile calendaristice fara sa existe o limita a numarului de prelungiri. De fiecare data este insa obligatoriu acordul salariatului.

CONCLUZIA, va rog frumos?
ALEANDRA, utilizator
Si de as lua de bun ce spune o doamna care preda la cursurile de IRU si nu ceea ce scrie pe acel site , de unde am preluat ideea?

Art.44 C.mun. instituie in prima faza o norma imperativa - de cel mult 60 de zile calendaristice în 12 luni - si apoi instituie o exceptie , prelungirea.
Buna ziua,

Multumesc pt efortul de a imi raspunde . Nu am sustinut ca ideea dvs era gresita ...am adresat doar o intrebare, Dl Consilier juridic!

Dna profesor este inspector ITM-nu oricine poate preda,gandesc.

ALEANDRA, utilizator
Intr-adevar, calitatea de profesor nu o poate avea oricine, d.p.d.v. al legalitatii acestei profesii.

Insa interpretarea unei legi poate fi diferita , există un aforism în lumea juriştilor – unde sunt doi jurişti sunt trei păreri.