avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 753 soluții astăzi
Forum Activitate Cristi_C

Activitate Cristi_C

Răspuns la discuția Intrebare suplimentara.
Nu, ma refer strict la situatia mea de asigurat in mod gratuit datorita statutului de student. Adica, in afara adeverintei de la universitate pe care o dau eu medicului, acesta primeste informatii cu privire la calitatea mea de student si din partea facultatii sau oricarei alte institutii?
sa inteleg ca medicul de familie nu primeste nici o informatie din partea vreunei institutii cu privire la gratuitatea de care dispun, aceasta dovedindu-se numai pe baza adeverintei pe care i-o dau eu?
Răspuns la discuția Medic de familie.
sa inteleg ca medicul nu primeste nici o informatie din partea vreunei institutii cu privire la gratuitatea de care dispun, aceasta dovedindu-se numai pe baza adeverintei pe care i-o dau eu?
Buna ziua, am si eu o nelamurire?

Cum procedez si de ce acte am nevoie pentru a schimba medicul de familie cu unul din alt judet?
Am inteles ca daca medicul e in alt judet trebuie sa anunt institutia care imi plateste contributia de noul judet in care imi vor fi virate fondurile . In fiind student, cum procedez ?
In afara fisei medicale medicul meu vechi imi va elibera si alta documentatie (dovezi de plata, etc)?

Va multumesc
Beneficiez de gratuitate in sistemul asigurarilor de sanatate chiar daca universitatea la care sunt student (nivel masterat) se afla in strainatate?
Beneficiez de gratuitate chiar daca universitatea e in strainatate?
Buna ziua. Nu stiu exact unde ar trebui sa postez intrebarea asa ca imi cer scuze daca nu am postat-o unde trebuia. As dori sa stiu in cazul in care sunt student la master si de asemenea realizez venituri ocazionale din munca fara a fi angajat cu norma intreaga sau cu jumatate de norma, in ce categorie ma incadrez conform legii asigurarilor sociale? Anume, ma incadrez in categoria elevilor/studentilor care nu datoreaza contributie la Fondul de Asigurari pentru Sanatate sau in categoria persoanelor care nu sunt salariate dar realizeaza venituri proprii si nu sunt scutite de plata asigurarilor.
Daca sunt e vorba de ultimul caz, ce fel de documente trebuie sa prezint daca inca nu mi-am depus declaratia de venit dat fiind faptul ca realizez venituri abia de cateva luni?
Va multumesc anticipat!
Buna ziua. As dori sa stiu in cazul in care sunt student la master si de asemenea realizez venituri ocazionale din munca fara a fi angajat cu norma intreaga sau cu jumatate de norma, in ce categorie ma incadrez conform legii asigurarilor sociale? Anume, ma incadrez in categoria elevilor/studentilor care nu datoreaza contributie la Fondul de Asigurari pentru Sanatate sau in categoria persoanelor care nu sunt salariate dar realizeaza venituri proprii si nu sunt scutite de plata asigurarilor.
Daca sunt e vorba de ultimul caz, ce fel de documente trebuie sa prezint daca inca nu mi-am depus declaratia de venit dat fiind faptul ca realizez venituri abia de cateva luni?
Va multumesc anticipat!
Va multumesc frumos pentru raspuns!:D
Bunicul meu a decedat in urma cu 7 ani. Bunica mea a continuat sa locuiasca in casa aflata pe numele lui, ingrijindu-se de terenurile aflate pe numele bunicului meu. Tatal meu (fiul lui) doreste in acest moment sa deschida succesiunea deoarece doreste sa instraineze o parte din bunurile aflate pe numele bunicului meu. Nu exista nici un fel de dezacord intre bunica mea si tatal meu. Intrebarea mea este daca se mai poate deschide succesiunea si in ce mod? De asemenea v-as fi foarte recunoscatoare daca ati putea sa imi enumerati actele necesare in acest sens. Am cautat pe internet dar unele informatii sunt fie vagi fie contradictorii.

Va multumesc anticipat.