Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurate medicala.
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurate medicala.

Buna ziua. As dori sa stiu in cazul in care sunt student la master si de asemenea realizez venituri ocazionale din munca fara a fi angajat cu norma intreaga sau cu jumatate de norma, in ce categorie ma incadrez conform legii asigurarilor sociale? Anume, ma incadrez in categoria elevilor/studentilor care nu datoreaza contributie la Fondul de Asigurari pentru Sanatate sau in categoria persoanelor care nu sunt salariate dar realizeaza venituri proprii si nu sunt scutite de plata asigurarilor.
Daca sunt e vorba de ultimul caz, ce fel de documente trebuie sa prezint daca inca nu mi-am depus declaratia de venit dat fiind faptul ca realizez venituri abia de cateva luni?
Va multumesc anticipat!
cred ca nu trebuie sa platesti nimic daca esti student , oricum citeste prevederile legii 95 /2006 (art 257 parca)