Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... POPRIRE SALARIU
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

POPRIRE SALARIU

Buna ziua ! Am primit pentru angajat , din partea Primariei, o adresa de infiintare a popririi si un titlu executoriu pentru unul dintre angajatii nostri. Trebuie sa retin din venitul angajatului si fara a avea in mana o hotarare judecatoreasca ?Sub ce forma trebuie sa scriu actul prin care aduc la cunostinta salariatului aceasta ? multumesc !
Titlul executoriu este temei legal al popririi, ca si hotararea judecatoreasca de poprire, care cu indeplinirea conditiilor legale, constituie tot un titlu executoriu.
Pentru aducerea la cunostinta angajatului, fie intocmiti un inscris in care comunicati infiintarea popririi si temeiul legal al acesteia (ceea ce nu este obligatoriu, angajatul fiind si el instiintat de organul emitent al titlului executoriu), iar daca sunteti institutie publica ce are ca angajat un functionar public puteti emite o decizie de executare a popririi, avind ca temei legal acelasi titlu executoriu, decizie pe care o comunicati angajatului.
ContSters36411, utilizator
Multumesc !