avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit DECLARATIA 101
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

DECLARATIA 101

Va rog sa-mi spuneti daca in situatia in care sunt pe pierdere la trim IV si in declaratia 100 la 31.12.2009 eu am declarat de plata 1625 lei (impozit minim) ce trebuie sa completez la randul 9 din declaratia 101 avand in vedere ca am si achitat acest impozit minim deci nu il mai datorez
Cel mai recent răspuns: auras2705 , utilizator 09:41, 20 Aprilie 2010
Declarati impozitul minim Trim IV.
In D100 la trim IV ati declarat acest impozit minim la rubrica impozitului pe profit si nu impozitul minim (Rd.1)
CARMEN GHIMBASAN a scris:

Va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti daca randul 26 din decl.101 se refera la contul 6581 . Multumesc.


b]katica a scris:

Rândul 26 - se înscriu valorile reprezentând cheltuielile reglementate de
art. 21 alin. (4) lit. b) din Legea nr. 571/2003, cu modificarile si completarile
ulterioare.

Art.21
(4) Următoarele cheltuieli nu sunt d[eductibile:
b) dobânzile/majorările de întârziere, amenzile, confiscările şi penalităţile de întârziere datorate către autorităţile române/străine, potrivit prevederilor legale;


:offtopic:

@carmen: continuati in topicul deschis ; folositi butonul " raspunde "
multumesc
Multumesc pentru raspuns. Aveti dreptate cu impozitul dar cum completez declaratia 101?
Si la randul 26 trec sau nu dobanzile si penalitatile de intarziere a platilor catre finante?
da, la rd 26 treceti dobanzile si penalitatile de intarziere deci ct 6581 precum si alte cheltuieli nedeductibile
Va rog sa ma ajutati cu decl. 101. La 31.12.2009 firma este pe pierdere iar eu am declarat pe 100 impozit de plata 1625 cat ar fi fost fost de plata cel minim. Rectificativa nu pot sa fac pentru ca nu-mi ia suma zero si nu stiu ce sa declar in 101 pe trim IV la impozitul minim. Daca declar ca ar fi 1625 lei inseamna ca l-am declarat de doua ori si trebuie sa-l platesc de doua ori nu?

Alte discuții în legătură

Impozit profit 2009 pierdere 2008 simomagda simomagda Ajutor pt.urmatoarea situatie 1. pierdere 2008 2.trim.i 2009 -pierdere trim.ii 2009 -pierdere - se declara impozitul minim 717 lei trim.iii ... (vezi toată discuția)
Declaratie 100 trim 4 depusa pe 0 ASKIM3GET ASKIM3GET Buna ziua Este gresit daca am depus declaratia 100 pe 0 la trim 4 in conditiile in care in primele 3 trim s-a platit impozit minim, iar trim 4 a fost ... (vezi toată discuția)
Impozitul pe profit 2009 tcory tcory Buna ziua Ma puteti indruma in privinta impozitului pe profit pe anul 2009 . Nu am inscris nimic in declaratia 100 pentru trimestrul IV 2009 deoarece ... (vezi toată discuția)