Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit DECLARATIA 101
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

DECLARATIA 101

Va rog sa-mi spuneti daca in situatia in care sunt pe pierdere la trim IV si in declaratia 100 la 31.12.2009 eu am declarat de plata 1625 lei (impozit minim) ce trebuie sa completez la randul 9 din declaratia 101 avand in vedere ca am si achitat acest impozit minim deci nu il mai datorez
Pt katika :
as adauga si

rd3 - 1753

In schimb este o pb la aceasta decl 101construita astfel : impozitul minim pt anul 2009 ar tb sa fie 717 + 1075 + 1075 = 2829 deoarece imp minim achitat per total an nu tb sa fie mai mic decat impozitul pe profit .
In acest caz rezulta ca achita numai 2150 - imp minim < 2829 cat ar tb

Unde gresesc ?
Multumesc @casanova , am omis sa trec Rd.3 =1753

- pt 2009 compararea se face la trimestru

" 113. Pentru definitivarea impozitului pe profit aferent trimestrului al IV-lea al anului 2009, din impozitul pe profit calculat cumulat de la inceputul anului se scade impozitul pe profit aferent perioadei precedente, inclusiv impozitul minim datorat, dupa caz, pana la nivelul impozitului minim datorat in cursul anului fiscal. "

"La inchiderea exercitiului financiar 2009, contribuabilul inregistreaza pierdere fiscala. Prin urmare, pentru trimestrul al IV-lea datoreaza impozit minim in suma de 1.625 lei. In acest caz, impozitul pe profit de recuperat reprezinta impozitul datorat in cursul anului respectiv mai putin impozitul minim"

- deci nu specifica impozit minim anual ci impozitul minim datorat (declarat) in cursul anului fiscal

Ce aduce nou OUG 22/2010 este tocmai compararea impozitului pe profit anual cu impozitul minim anual la inchiderea exercitiului financiar 2010.

1. La articolul 18, dupa alineatul (4) se introduc doua noi alineate, alineatele
(5) si (6), cu urmatorul cuprins:
"(5) Contribuabilii prevazuti la art. 34 alin. (1) lit. b) efectueaza pentru
trimestrele I-III comparatia impozitului pe profit trimestrial cu impozitul minim
prevazut la alin. (3), recalculat în mod corespunzator pentru trimestrul respectiv,
prin împartirea impozitului minim anual la 12 si înmultirea cu numarul de luni
aferente trimestrului respectiv. În situatia în care perioada impozabila începe sau
se încheie în cursul unui trimestru, impozitul minim prevazut la alin. (3) se
recalculeaza corespunzator numarului de zile aferente trimestrului respectiv. Pentru definitivarea impozitului pe profit datorat se efectueaza comparatia impozitului pe profit anual cu impozitul minim anual prevazut la alin. (3)
(6) În situatia în care perioada impozabila începe sau se încheie în cursul
anului, pentru definitivarea impozitului pe profit datorat se efectueaza comparatia
impozitului pe profit aferent perioadei respective cu impozitul minim anual prevazut
la alin. (3), recalculat în mod corespunzator pentru aceeasi perioada."
La inchiderea exercitiului financiar 2009, contribuabilul inregistreaza pierdere fiscala. Prin urmare, pentru trimestrul al IV-lea datoreaza impozit minim in suma de 1.625 lei. In acest caz, impozitul pe profit de recuperat reprezinta impozitul datorat in cursul anului respectiv mai putin impozitul minim"

Nu am reusit a ajunge la suma de 1625 sub nici o forma. Explicati-mi va rog modul d-voastra de calcul

Nu aveti cum sa ajungeti la suma de 1625 deoarece doamna Katica v a citat din norme cum se calculeaza impozitul minim pentru ultimul trimestru IV .Aceasta suma este in transa CA de la 215.0001 pana la 430.000 lei impozit mimnim anual 6.500 lei.
Dumneavoastra dupa cate am inteles va incadrati in transa CA de la 52.001 pana la 215.000 lei deci impozit minim anual 4300 lei.

M am grabit sa va raspunde deoarece stiu ca din cauza stresului acumulat ( si eu am fost in aceeasi situatie si sunt..) nu gasesti raspunsurile corecte.

Va respect si va doresc o zi frumoasa:vishenka: