Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara dupa varsta de 18 ani
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara dupa varsta de 18 ani

Buna ziua!
Fiica mea implineste 18 ani peste 2 luni si este eleva in clasa XI a.Ea doreste sa urmeze si o facultate/cursuri de zi . Am inteles ca trebuie sa-l cheme in judecata pentru a putea primi pensia in continuare .Ce acte trebuie atasate la cerere ? Imi recomandati sa angajez un avocat ? Pot cere/obtine cheltuieli de judecata(onorariul avocatului), daca atasez chitanta ? Ma puteti ajuta cu un model de cerere de chemare in judecata pentru plata pensiei de intretinere pana la terminarea studiilor?
Multumesc anticipat
model de cerere nu exista. faceti una obisnuita, aratind pretentiile dv. anexind, in copie, dovada ca fiica dv. urmeaza cursurile de zi la o institutie acreditata.
Langa actiunea de chemare in judecata depuneti copia certificat nastere, adeverinta de la unitatea scolara unde este inscrisa fiica dvs. si copia sentintei anterioare prin care a fost obligat tatal la pensie. Indicati locul de munca al tatalui.
Daca va angajati avocat, cunoaste felul in care se formuleaza actiunea si vi se vor da cheltuielile de judecata.
Adaug faptul ca fiica dvs. trebuie sa aiba calitatea de reclamant, pentru ca este majora deja.....:)
ContSters122901, utilizator