Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Somaj in strainatate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Somaj in strainatate

Daca o persoana a lucrat cu contract de munca in strainatate ,apoi a beneficiat de somaj ,la ce Institutie de Romania trebuie su se adreseze ca acestea sa-i fie trecute pe cartea de munca ?Sau poate beneficia de concediu de ingrijire a copilului hiar daca nu-i sunt trecute pe cartea de munca ?Mentionez ca indeplineste conditiile ,cu perioada de somaj de care a beneficiat in alt stat membru.
Beneficiaza de CIC persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.
Cele 12 luni se pot constitui si dacai ati lucrat cu contract individual de munca in strainatate, pe baza acordurilor guvernamentale bilaterale incheiate de Romania cu alte state.
Cererile pentru acordarea drepturilor prevazute de OUG 148/2005, reprezentand indemnizatie, stimulent sau alocatie de stat pentru copii, si documentele din care rezulta indeplinirea conditiilor legale de acordare a acestora se depun, dupa caz, la primaria comunei, orasului, municipiului, respectiv sectoarelor municipiului Bucuresti, pe raza careia/caruia solicitantul isi are domiciliul sau resedinta.
Deci nu este nevoie sa fie trecute pe cartea de munca? Trebuie prezentate actele doar la Primarie pentru a se verifica ideplinirea conditiilor?