avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatia pentru crestera copilului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatia pentru crestera copilului

buna ziua.am o problema careia nu-i gasesc rezolvare.am fost plecata din tara timp de 3 ani din care un an de contract si 4 luni somaj ultima luna fiind decembrie.daca imi platesc asigurarea sociala nefiind angajata voi avea dreptul la indemnizatia de crestere a copilului (nerealizand nici un venit impozabil)atunci cand voi dori un copil?:-/
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:30, 2 Februarie 2009
Din nefericre in acest caz nu veti putea beneficia de indemnizatie. Incercati sa va angajati.
mireya a scris:

buna ziua.am o problema careia nu-i gasesc rezolvare.am fost plecata din tara timp de 3 ani din care un an de contract si 4 luni somaj ultima luna fiind decembrie.daca imi platesc asigurarea sociala nefiind angajata voi avea dreptul la indemnizatia de crestere a copilului (nerealizand nici un venit impozabil)atunci cand voi dori un copil?:-/


Ca sa beneficiati de indemnizatia pentru CIC trebuia ca, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, sa fi realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.
Cele 12 luni pot fi constituite si din perioade asimilate , cum ar fi :
- a beneficiat de indemnizatie de somaj, stabilita conform legii;
- a lucrat cu contract individual de munca in strainatate, pe baza acordurilor guvernamentale bilaterale incheiate de Romania cu alte state etc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj in strainatate lenareg lenareg Daca o persoana a lucrat cu contract de munca in strainatate ,apoi a beneficiat de somaj ,la ce Institutie de Romania trebuie su se adreseze ca acestea sa-i ... (vezi toată discuția)
Conventie civila say say Se beneficiaza de indemnizatie de crestere copil in cazul incheierii unei conventii civile de prestarii servicii cu o persoana? (vezi toată discuția)
Indemnizatie pt. cresterea copilului Laurypop Laurypop Buna ziua!Pe www,legislatia muncii.ro am citit ca femeile care in ultimele 12 luni inaintea nasterii copilului nu au avut nici un venit (si nu cotizeaza in ... (vezi toată discuția)