Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Refuz plata studio videochat, fara CIM, practic ilegal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Refuz plata studio videochat, fara CIM, practic ilegal

Doresc sa plec de la studio pentru ca nu-mi mai convin conditiile plus ca sunt tare nesimtiti si se comporta foarte urat cu mine.

1. Am lucrat aproimativ o luna de pe 17 Ian pana 18 Feb. Am primit pana acum doar 4.5 mil dintr-un total de aproximativ 1250 de $ partea care-mi revine mie (~ 50 % din castig). Astazi au promis ca-mi mai dau 5 milioane (nu stiu insa daca au intrat sau nu banii in cont) dar asta dupa ce am facut putin galagie dupa decizia celui care se ocupa de studiouri de a-mi opri 3 mil din bani pe motiv ca am vorbit la telefon si nu eram in sesiuni private, adica nu faceam bani zic ei. (nu ai voie sa vorbesti la telefon cat esti la ei, nici yahoo, nimic, nici o foarma de comunicare cu exteriorul, parac esti la Cernavoda) Eu chiar vorbeam dar numai su sotul meu. Chiar atat de idioti sa fie sa creada ca eu am muncit o luna, am facut 2500$ toata suma, si o sa-i las pe toti la ei ? Precizez ca am probe privind sumele facute, conturile pe care lucram, locurile unde am lucrat, etc... toate sunt fotografii in format digital!

2. Apoi eu nu mi-am dat acceptul ca ei sa-mi supravegheze sesiunile live sau calculatorul pe care lucrez mai ales ca sesiunile sunt cu continut erotic explicit, fapt care ma determina sa cred ca au printscreen-uri cu mine fiind nud fara haine si facand ceea ce se face pentru un astfel de job. Plus ca ma urmaresc in sesiuni cand lucrez , eu nu mi-am dat acceptul undeva nici macar verbal ca ei sa ma priveasca si sa ma inregistreze in sesiuni nud! De unde stiu eu unde or sa ajunga inregistrarile cu mine !

3. Nu am contract de munca pentru ca nu au facut. Mi-au dat formularele pentru CIM sa le completez
dupa ce le-am spus ca o sa plec in maxim o luna, si asta cam dupa 3 saptamani de munca. Puteau sa spuna sa nu mai lucrez deloc, nu sa ma accepte inca o luna si dupa o saptamana sa ma ameninte ca daca nu-mi convine sa plec... si vor ca nici banii sa nu-i mai dea. Nici macar nu m-au intrebat unde este cartea de munca , daca am , daca am mai lucrat sau daca e undeva la vre-o firma bagata ... etc !!! Deci practic am lucrat la negru, fara carte de munca, fara drepturi legale, etc... precizez ca au venit sa completez actele cand le'am dat preavizul verbal desigur!!!

4. Ei sustin ca preavizul trebuia sa fie de 2 luni si acum este de 3 luni, altfel nu mai vezi nici un ban ... pai eu nu vad in ce temei poti sa impui asa ceva? Daca doamne fereste se inampla ceva si e nevoie sa pleci, sau te imbolnavesti, etc... nu mai primesti un leu ca nu i'ai anuntat ca o sa-ti moara mama de ex !

5. Au sutinut ca sunt 100% legali ca au aprobari, autorizatii de streaming video, etc... legali in ce ? Activitate de videochat ? in ce cod CAEN se incadreaza treaba asta ? Ce ocupatie ar trece pe cartea de munca pentru un job de Model in videochat ? Plus ca salariul pe cartea de munca ziceau ca o sa fie minim de economie ... si diferenta ne descurcam fara acte... pai asta nu este evaziune fiscala ?

6. La cele doua locatii, VILE, nu scrie niciunde ca acolo este firma, pe nici un gard, stalp, perete, ceva... nimic. Practic nu stiu cine este patronul, directorul, sau cati sunt... vin de la Bucuresti saptamanal si nici nu ma baga in seama daca le spun ca ceva nu este in ordine, au lasat totul in seama unui pustiulica care e si el model si ala'si bate joc, nu stiu nici macar numele firmei, numarul de telefon al patronului nimic... nu vor sa le dea, stiu doar adresele celor doua locatii, am poze cu cele doua vile, si din interior si exterior, incluziv cand eram in sesiuni cu mine logata pe siteuri.

---------------------------------------------------
Ce ma sfatuiti sa fac ? Unde sa depun plangerile ? (parchet, garda financiara, politie, fortele de munca) Ce fel de plangeri ? (Penale banuiesc). Eu o sa plec din localitate cam in doua saptamani, daca se va intampla ceva eu nu prea pot sa vin la tribunal, se poate ca actiunile ce urmeaza sa se deruleze fara mine ? Eu doresc doar banii mei, peste 20 de mil ramasi, dreptul meu care a fost promis... in rest daca statul mai are vre-o discutie cu ei nu ma mai intereseaza !
asta e ce crezi ca poti sa faci,nici macar nu ai muncit legal,cum poti sa dovedesti ca erai la ei si ca au sa-ti dea bani
depunerea uno rplangeri acum nu te ajuta deloc, dimpotriva. Tinand cont de interesul tau major care este recuperarea banilor, primul pas recomandat este o discutie cu administratorii chatului pentru medierea conflictului. Este recomandabil ca discutia sa o initieze si chiar sa o poarte un avocat (cu participarea ta la discutii). In acest mod fostii angajatori vor primi un semnal ca esti hotarata sa iti realizezi interesul iar in cazul in care metoda nu da roade, ai calea a doua, respectiv sesizarea organelor statului. Tine-ne la curent, ne intereseaza desfasurarea spetei.
probe:
- peste 30 de imagini cu cele 5 siteuri logata pe ele, ceea ce demonstreaza ca aveam acces user/parola la acele conturi
- imagini cu fotografiile mele in tote siteurile la profil,
- imagini cu perioada si sumele castigate pe toate cele 5 siteuri
- fotografii din cele doua vile, ata din camere cat si cu mine logata si chiar in sesiuni locaga te calculator in mai multe situri
- fotografii cu buletinuil si data la calculator cand au fost facute in camerele respective cu siteruile pe ecranele monitoarelor
- transfer de bani in cont de la cei care se ocupa, datele persoanei care mi'a transferat banii
- inregistrari telefonice privind discutii despre plecarea mea, confirmarea sumei ramasa restanta, stergerea fotografiilor de pe conturile respctive, etc...
- copii dupa anunturile din ziar si numerele de telefon de contact ale celor care se ocupa
- nume care le stiu si conturi de siteuri ale celor care lucreaza din studiourile respective

probe sunt suficiente care sa ateste ca am lucrat acolo + suma care a ramas restanta, numai un nebun ar putea sa ma contrazica :) iar ei oricum nu cred ca vor sa piarda tot ceea ce au facut pana acum ... deocamdata inca nu am depus plangerea... am fost la parchet, am discutat cu procurorul, mi'a explicat despre ce este vorba si ce trebuie facut, insa sunt semne ca or sa'mi dea banii!

Trebuie sa mai stiu ceva ?
probe:
- peste 30 de imagini cu cele 5 siteuri logata pe ele, ceea ce demonstreaza ca aveam acces user/parola la acele conturi
- imagini cu fotografiile mele in tote siteurile la profil,
- imagini cu perioada si sumele castigate pe toate cele 5 siteuri
- fotografii din cele doua vile, ata din camere cat si cu mine logata si chiar in sesiuni locaga te calculator in mai multe situri
- fotografii cu buletinuil si data la calculator cand au fost facute in camerele respective cu siteruile pe ecranele monitoarelor
- transfer de bani in cont de la cei care se ocupa, datele persoanei care mi'a transferat banii
- inregistrari telefonice privind discutii despre plecarea mea, confirmarea sumei ramasa restanta, stergerea fotografiilor de pe conturile respective, etc...
- copii dupa anunturile din ziar si numerele de telefon de contact ale celor care se ocupa
- nume care le stiu si conturi de siteuri ale celor care lucreaza din studiourile respective

probe sunt suficiente care sa ateste ca am lucrat acolo + suma care a ramas restanta, numai un nebun ar putea sa ma contrazica :) iar ei oricum nu cred ca vor sa piarda tot ceea ce au facut pana acum ... deocamdata inca nu am depus plangerea... am fost la parchet, am discutat cu procurorul, mi'a explicat despre ce este vorba si ce trebuie facut, insa sunt semne ca or sa'mi dea banii!

Trebuie sa mai stiu ceva ?
e bine ca se rezolva asa, raman la parerea ca mersul in instanta nu ar fi avut o finalitate pozitiva. As fi interesat sa stiu care a fost opinia procurorilor, in cazul in care ai amabilitatea sa mi-o impartasesti, fie aici, fie printr-un mesaj privat sau mail, este, asa cum am mai spus, un domeniu care ma intereseaza (fara a fi implicat in el de o parte sau alta). Multumesc anticipat