avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Intrebare drepturi de Autor
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Intrebare drepturi de Autor

Buna ziua ! Ma adresez domnilor Avocati cu urmatoarea situatie . O cunostinta a lucrat ca Model Video chat in colaborare cu inca o persoana de sex masculin , pe durata colaborarii lor au facut anumite sedinte foto dar si video in care au fost ambii actori , personajul masculin a fost cel care a facut initial filmarile si pozele si in tot acest timp au fost si sunt in posesia lui , dupa incetarea colaborarii lor el inca mai vinde acel continut pe siteuri de adulti , intrebarea mea este cine are drept de autor pe acel continut ? Modelul feminin nu mai doreste vanzarea acelui continut ! Ce putem face in privinta asta , tipul a fost contactat si ia inchis telefonul in nas spunand ca el are drepturile de autor si ca ea a fost platita in momentul cand a facut acel continut desi nu au avut nici un contract etc ! Ce se poate face ?
Ultima modificare: Sâmbătă, 28 Martie 2020
MariusValentin, utilizator
Cel mai recent răspuns: MariusValentin , utilizator 13:54, 31 Martie 2020
daca vreti sa mergeti pe legislatia de drepturi de autor, si cum nu aveti nici un contract, va trebuie sa cereti sa vi se recunoasca statutul de co-autor, in justitie.
daca vi se va recunoaste acest statut, veti putea sa va folositi de dreptul coautorului de a retrage opera de pe piata. insa va trebuie sa-I oferiti celuilalt coautor o justa despagubire. pentru care e posibil sa va judecati din nou.
Pe ce legislatie sa mergem atunci ? Ce variante exista ?

Adrian Dimitriu a scris:

daca vreti sa mergeti pe legislatia de drepturi de autor, si cum nu aveti nici un contract, va trebuie sa cereti sa vi se recunoasca statutul de co-autor, in justitie.
daca vi se va recunoaste acest statut, veti putea sa va folositi de dreptul coautorului de a retrage opera de pe piata. insa va trebuie sa-I oferiti celuilalt coautor o justa despagubire. pentru care e posibil sa va judecati din nou.

Eu cred ca drepturile de autor au fost cesionate platformei de videochat pentru care au lucrat. Detalii pe www.avocatnet.ro/forum/discu...
Cred ca sunt cazuri diferite ! Aici este vorba despre continut filmulete facute special pentru vanzare si puse la vanzare pe diferite siteuri , nu filmulte facute fara acordul modelului etc .

tgeorgescu a scris:

Eu cred ca drepturile de autor au fost cesionate platformei de videochat pentru care au lucrat. Detalii pe www.avocatnet.ro/forum/discu...

Cititi toata discutia. Nu era vorba de filme facute fara acordul modelului. Era vorba ca o companie de videochat isi rezerva dreptul de a revinde filmarile.

Alte discuții în legătură

Este trimiterea de emailuri care contin poze si clipuri video gasite on-line (cu link-uri la sursa originală) o încalcare a drepturilor de autor? g_maria g_maria Sa presupunem că firma X dorește să ofere un serviciu care: - trimite periodic emailuri care au in continut previzualizari de imagini gasite pe Google ... (vezi toată discuția)
Refuz plata studio videochat, fara cim, practic ilegal byrev byrev Doresc sa plec de la studio pentru ca nu-mi mai convin conditiile plus ca sunt tare nesimtiti si se comporta foarte urat cu mine. 1. Am lucrat aproimativ o ... (vezi toată discuția)
Drepturi de autor pentru videochat titus_steel titus_steel Buna ziua , am o intrebare preventiva sa adresez Domnilor Avocati . Sa zicem ca o persoana care lucreaza in domeniul video chat , banuiesc ca toata lumea ... (vezi toată discuția)