Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Santaj cu poze intime
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Santaj cu poze intime

Buna seara o persoana nu stiu cine mi-a zis ca imi distribuie pozele mele pe facebook. ..si sunt f intime vreau sa mentionez. ..ce poot face?va rog!
Parerea mea este ca trebuie sa reclamati la Politie despre acest santaj. Dar am si eu o nelamurire. Daca pozele sunt foarte intime, cum au ajuns in posesia cuiva care va santajeaza ?
Santaj e daca v-ar cere bani sau alte foloase (servicii). In ce priveste raspandirea fara santaj, este o problema de drept civil si nu e sigur ca ati castiga procesul. De ex. depinde cine are drepturile de autor pentru poze (de obicei le are fotograful), depinde daca ati consimitit la pozare, depinde daca s-ar pune drept violare a intimitatii, depinde daca erati minor sau major in momentul pozarii, etc.
Se câștigă sigur procesul dacă pozele sunt intime și răspândite fără drept.
Cel puțin asa consider eu pe argumentele care se pot invoca.
Admin, administrator
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Se câștigă sigur procesul dacă pozele sunt intime și răspândite fără drept.
Cel puțin asa consider eu pe argumentele care se pot invoca.

Cum va fi gasit cel care a raspandit pozele ?
Admin, administrator
Corect, in penal ar fi sarcina Politiei, dar daca ramane in drept civil, Politia nu mai are sarcina de a depista faptasul.

Bibliografie: [ link extern ]

(Atentie la 4.b.!)