Forum Discuţii diverse Discuţia la modă Abracadabrant! “Vrãjitoarele vor da facturã ...
Discuție deschisă în Discuţia la modă

Abracadabrant! “Vrãjitoarele vor da facturã pentru farmece” – suntem anunþaþi online la rubrica “actualitate” din cadrul unui cotidian

Supun atenţiei dumneavoastră un articol pe care eu l-aş fi încadrat la secţiunea de umor:
“25 de deputaţi propun, într-o iniţiativă legislativă, recunoaşterea meseriei de vrăjitor cu drept de liberă practică. Iniţiatorii spun că, astfel, urmaşele Mamei Omida vor putea fi trase la răspundere penal dacă îşi înşală clienţii ori fac evaziune fiscală.”

Greu de încadrat acest subiect – m-am gândit dacă la “discuţii politice” sau la “discuţia la moda”?!

Ce sa mai spun… am ramas cu gura cascată şi mă întreb până unde se va ajunge şi cum se va sfârşi această masură de protecţie a “buzunarelor zecilor de mii de români care îşi hrănesc deşart speranţele cu farmecele rostite de vrăjitoarele şi ghicitoarele din România, dar şi de buzunarul sărac al Guvernului” dupa cum spune articolul.
Aspectul hilar este accentuat prin < „Tămăduitorul sau ghicitorul va trebui să taie chitanţă fiscală pentru serviciile prestate fiecărui client, iar dacă ţi-a promis că-ţi aduce bărbatul înapoi într-o lună, iar asta nu se întâmplă, tu să te poţi adresa instanţei şi poliţiei spunând că ai fost înşelată" >
Daca “grija” politicienilor avea o minimă justificare în privinţa legalizării prostituţiei şi a consumului de droguri, în privinţa legalizării vrajitoriei chiar nu vad decât aspectul economic şi anume dorinţa de a face bani la buget din orice.
Aştept şi părerile dumneavoastă poate eu mă înşel.
Întregul articol il puteţi citi aici: [ link extern ]

chiar nu vad decât aspectul economic şi anume dorinţa de a face bani la buget din orice

La ce altceva ne asteptam de niste politicieni?
Prezent ! Mai degraba la "divagatii"...variatiuni pe aceeasi tema...de unde sa mai ia bani !!!

CARTURAREASA

Uite, ai un dar in casa,
Vorbe bune, cu temei
De la dama cea de verde,
Dar sa te feresti sa-l iei.
Pentru ca nu minte cartea,
Ea ghiceste orice gand,
Vezi, cu dama cea de toba,
Cearta, lacrimi pe curand.
Dragoste pe drum de seara
Cu un crai de ghinda, si
Gand la gand cu bucurie,
Chiar o veste vei primi...
Serioasa, visatoare,
Cu ochi negri si cuminti,
A ramas privind, copila,
Gura babei, fara dinti...
Cum e crai de ghinda, babo?
Nalt si oaches, fata mea.
Si cu ochii mari si umezi,
Si cam palid, nu-i asa?
Seara, cand sa se dezbrace,
Singurica in iatac,
Pe obrajii ei s-aprinde
Floarea rumena de mac.

Si privindu-se-n oglinda
Isi saruta bratul drept:
„Crai de ghinda, crai de ginda,
Vin’ la mine, ca te-astept!“

Autor: George Toparceanu

p.s. Factura trebuie insotita de bon fiscal (prestatiile fiind pentru persoane fizice).Nu cred ca intra la exceptii. Eu vreau sa platesc cu card !

Marea problema e contractul ! Oare ce clauze putem cuprinde ?!
ContSters109653, utilizator
Superb, @mihaelafree!
Cred ca ar trebui sa incep sa citesc ziare, ca distractia pare mare!

Dar, ideea - priviti obiectiv chestiunea - nu e chiar stupida! Si prin alte state sunt “taxati” de stat vanzatorii de sperante. Pentru ca oamenii - in majoritate (covarsitoare, indraznesc sa scriu) - sunt superstitiosi, si chiar cred ca “cineva cu ochii galbeni” va veni si-i va schimba viata iar el, omul credul, nu trebuie decat sa astepte momentul, intins pe iarba, urmarind norii alergandu-se pe cerul bleu…
Oamenii cred si in tamaduitori… Unii chiar se vindeca - poate puterea gandului, dorinta imensa de a se vindeca… Cine stie care o fi motivul, dar se intampla uneori…

Oamenii vor merge la “vrajitoare” oricum - iar daca cetatenii merg, de ce sa nu plateasca taxe si “vrajitoarele”? Oricum nu-si vor inregistra toate veniturile pentru mai multe motive, intre care si acela ca X-ul care vine sa faca baie in sange de cocos verde n-o sa-si dea numele real sau n-o sa vrea chitanta… Dar, mai stii?

Cat despre a “garanta” pentru “aducerea barbatului inapoi…” :happy: Mare e gradina lui Doamne-Doamne, dar n-are gard suficient destul de inalt… Cum ar putea dovedi Y (sau politaiul ca Y) a urmat exact “tratamentul” indicat de vrajitoare?

Am o curiozitate: cei care merg la “vrajitoare” cum de au tupeul sa declare ca au credinta in divinitate si mai calca si pragul bisericii (unde, si acolo, popa practica “magia alba” “sfintind” haine si bucate)? :stunned:

P.S. E o.k. incadrat si aici subiectul – pentru ca e in discutie o lege… la moda!
n-as lucra contabilitatea pentru un asa obiect de activitate ...
Daca as gresi ceva ... brrrrr, nici nu vreau sa ma gandesc :O
O activitate ca oricare alta! Daca oamenii sunt naivi se gaseste intotdeauna cineva care sa le speculeze "naivitatea".

Ar fi PFA, sa-si tzina singuri evidenta contabila… pe doua coloane; si “plafonul de TVA” ar avea grija sa nu-l depaseasca… :D

Apoi, de ce barrrr? Ca doar nu sunt pe bune vrajitoare/vrajitori! Iar daca ar fi, ar sti ca n-ati gresit intentionat…