avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... tva accize
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

tva accize

accizele sunt purtatoare de tva sau nu?
in momentul cand societatea de leasing refactureaza catre cumparatorul final accizele platite le factureaza cu tva sau fara?
Cel mai recent răspuns: Oranina Dumitru , Contabil 21:42, 23 Aprilie 2010
adriana1964 a scris:

accizele sunt purtatoare de tva sau nu?
in momentul cand societatea de leasing refactureaza catre cumparatorul final accizele platite le factureaza cu tva sau fara?


Asa este tehnica de calcul, tva-ul se calculeaza dupa aplicarea accizelor asupra bunurilor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Refacturare combustibil si taxe drum ue Clara_Sapun Clara_Sapun O societate x din Romania are contract cu Shell si achizitioneaza combustibil, plateste taxele de autostrada cu cardul, ulterior Shell factureaza la socitatea ... (vezi toată discuția)
Casco facturat cu tva? MadiTzu MadiTzu Am incheiat un contract de leasing. Societatea de leasing imi factura ratele de leasing lunar, iar asiguratorul ratele de casco la fel. Acum careva luni, am ... (vezi toată discuția)
O societate inregistrata in scop de tva in romania este intermediar ... xenacont.office xenacont.office O societate inregistrata in scop de TVA in Romania este intermediar intr-o tranzactie - o societate din Ungaria cu cod valid de TVA , ne factureaza un ... (vezi toată discuția)