Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA O societate inregistrata in scop de TVA in Romania ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

O societate inregistrata in scop de TVA in Romania este intermediar ...

O societate inregistrata in scop de TVA in Romania este intermediar intr-o tranzactie -

o societate din Ungaria cu cod valid de TVA , ne factureaza un software pe care apoi il refacturam unei societati din Romania, respectiv prestari de implementare si de training.

.Pentru instalare si training se deplaseaza un specialist de la firma din Romania direct la beneficiarul final , firma din Romania, platitor de tva,

. Cum tratam d.p.v al TVA (serviciu sau achizitie de bunuri intracomunitare sau marfa) si al impozitului pe venit pentru persoane juridice nerezidente aceasta achizitie din punctul nostru de vedere de intermediar?
Pentru serviciul primit ( software) de la firma din Ungaria nu se datoreaza impozit pe nereizidenti . Este o achizitie de serviciu intracomunitar la care faceti taxare inversa ( se declara in D390) apoi se refactureaza cu TVA la firma din Romania .