avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 622 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit refacturare utilitati
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

refacturare utilitati

am o problema destul de urgenta.
sunt noua pe aici, scuze. Problema e urmatoarea: O societate inchiriaza un spatiu si factureaza si utilitatile. facturile de utilitati primite de la furnizori le-am inregistrat pe cheltuieli cu tva, iar facturarea catre chirias in 708 si cu tva. Problema e ca a trecut de la un prag de impozit minim la altul datorita cifrei de afaceri care este influentata de 708. Alta problema este ca daca fac corectiile la decembrie sa stornez si sa corectez trebuie refacuta 101, 094, si 300(decontul este cu prorata care este influentata de 708, si tva-ul care l-as storna ca sa inregistrez in 462). M-am gandit ca poate este cineva acum on line si ma ajuta. multumesc
siel53 a scris:

sunt noua pe aici, scuze. Problema e urmatoarea: O societate inchiriaza un spatiu si factureaza si utilitatile. facturile de utilitati primite de la furnizori le-am inregistrat pe cheltuieli cu tva, iar facturarea catre chirias in 708 si cu tva. Problema e ca a trecut de la un prag de impozit minim la altul datorita cifrei de afaceri care este influentata de 708. Alta problema este ca daca fac corectiile la decembrie sa stornez si sa corectez trebuie refacuta 101, 094, si 300(decontul este cu prorata care este influentata de 708, si tva-ul care l-as storna ca sa inregistrez in 462). M-am gandit ca poate este cineva acum on line si ma ajuta. multumesc


Refacturatile se lucreaza asa corect:
primirea facturii de utilitti: % 401
461
4426

refacturarea utilitatilor: 411 %
461
4427

Tineti minte un lucru in veniturile societatii trebuie inregistrate doar veniturile aferente obiectului de activitate.

Aveti corectii de facut la declaratii n-aveti alta solutie.
Ultima modificare: Marți, 20 Aprilie 2010
Oranina Dumitru, Contabil
multumesc mult. Vreau sa mai intreb ceva : decontul este cu prorata, pot face rectificativa daca se modifica si prorata?
siel53 a scris:

multumesc mult. Vreau sa mai intreb ceva : decontul este cu prorata, pot face rectificativa daca se modifica si prorata?


Decontul de tva nu are rectificativa, dar exista posibilitatea sa incercati sa dovediti fiscului ca a fost o eroare materiala si sa va lase sa inregistrati deconturile corecte.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Refacturare utilitati Mariralu Mariralu Buna ziua, Am urmatoarea speta : - SRL , platitor de TVA, TVA la incasare , inchiriaza 2 apartamente , cum inregistrez refacturarea catre 1. ... (vezi toată discuția)
Refacturare mariana.feraru mariana.feraru buna ziua, am si eu o nelamurire cu privire la refacturare, si anume: societatea A a avut o cladire pe care a vandut-o printr-un contract de ... (vezi toată discuția)
Refacturare utilitati puypuy puypuy Buna ziua, Am si eu cateva nelamuriri legate de refacturarea utilitatilor si anume:suntem o firma inregistrata ca neplatitoare de TVA, avem spatii date in ... (vezi toată discuția)