Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit refacturare utilitati
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

refacturare utilitati

am o problema destul de urgenta.
sunt noua pe aici, scuze. Problema e urmatoarea: O societate inchiriaza un spatiu si factureaza si utilitatile. facturile de utilitati primite de la furnizori le-am inregistrat pe cheltuieli cu tva, iar facturarea catre chirias in 708 si cu tva. Problema e ca a trecut de la un prag de impozit minim la altul datorita cifrei de afaceri care este influentata de 708. Alta problema este ca daca fac corectiile la decembrie sa stornez si sa corectez trebuie refacuta 101, 094, si 300(decontul este cu prorata care este influentata de 708, si tva-ul care l-as storna ca sa inregistrez in 462). M-am gandit ca poate este cineva acum on line si ma ajuta. multumesc
siel53 a scris:

sunt noua pe aici, scuze. Problema e urmatoarea: O societate inchiriaza un spatiu si factureaza si utilitatile. facturile de utilitati primite de la furnizori le-am inregistrat pe cheltuieli cu tva, iar facturarea catre chirias in 708 si cu tva. Problema e ca a trecut de la un prag de impozit minim la altul datorita cifrei de afaceri care este influentata de 708. Alta problema este ca daca fac corectiile la decembrie sa stornez si sa corectez trebuie refacuta 101, 094, si 300(decontul este cu prorata care este influentata de 708, si tva-ul care l-as storna ca sa inregistrez in 462). M-am gandit ca poate este cineva acum on line si ma ajuta. multumesc

Refacturatile se lucreaza asa corect:
primirea facturii de utilitti: % 401

refacturarea utilitatilor: 411 %

Tineti minte un lucru in veniturile societatii trebuie inregistrate doar veniturile aferente obiectului de activitate.

Aveti corectii de facut la declaratii n-aveti alta solutie.
Oranina Dumitru, Contabil
multumesc mult. Vreau sa mai intreb ceva : decontul este cu prorata, pot face rectificativa daca se modifica si prorata?
siel53 a scris:

multumesc mult. Vreau sa mai intreb ceva : decontul este cu prorata, pot face rectificativa daca se modifica si prorata?

Decontul de tva nu are rectificativa, dar exista posibilitatea sa incercati sa dovediti fiscului ca a fost o eroare materiala si sa va lase sa inregistrati deconturile corecte.