Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Refacturare utilitati
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Refacturare utilitati

Buna ziua,

Am si eu cateva nelamuriri legate de refacturarea utilitatilor si anume:suntem o firma inregistrata ca neplatitoare de TVA, avem spatii date in chirie, facturam chiria fara TVA(avem notificare pt fiecare contract) si facturam si utilitatile.
Factura de energie vine pe numele nostru, noi o platim(punem toata suma pe ch cu energia 655....).
Noi emitem factura pt utilitati cu TVA evidentiat separat de baza.
Inreg fact emisa:461=462 baza si 461=44272 tva
Fact de la enel pe care o platim: 655...=462 cu toata suma facturata de enel
Api stornam de pe 655 exact partea care o refacturam catre chirias ca sa ne-o plateasca si o punem in 461=462 baza si 44262= 462 TVA.Astfel 44262=44272.
Vi se pare ok sa facem asa?
Si inca ceva:mentionez fizic pe factura :factura de decontare pt plati in numele clientului"???

Multumesc anticipat si sper ca s-a inteles.
N-am inteles mare lucru.
Spuneti ca firma este neplatitoare de tva. In acest caz, pina la depasirea plafonului de 119000 lei se factureaza fara tva, atit chiria, cit si utilitatile.
In explicatii mentionati insa ct de tva (4427 si 4426).

Daca firma este platitoare de tva.
Inchirierea este fara tva cf art 141, alin 2, lit e, numai daca se opteaza pt taxarea operatiunii se face notificare. N-am inteles ce notificare s-a facut in cazul in care facturati fara tva.

t.simona, utilizator