Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... care este termenul la care poti ridica o autorizatie ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

care este termenul la care poti ridica o autorizatie de constructie?

In luna februarie a acestui an (2010) am depus dosarele cu toate formalitatile necesare, in vederea obtinerii unei autorizatii de constructie. De asemenea am platit toate taxele impuse de primarie pentru autorizatie.
Intentia era sa ma apuc de constructie in luna mai a acestui an, dar din motive financiare nu pot incepe lucrarile. Tinand seama de faptul ca autorizatia de constructie are valabilitate un an (cu posibilitate de prelungire inca un an), de la data la care ridic aceasta autorizatie, intrebarea mea este: CAT TIMP POT LUNGI TERMENUL DE RIDICARE A AUTORIZATIEI? Pot ridica aceasta autorizatie, sa zicem, in luna decembrie a acestui an?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
flmanciu, utilizator
Din cate cunosc eu termenul de un an de zile curge din momentul in care este emisa autorizatia nu de cand o ridicati dumneavoastra.Intrebati si la primarie dar cred ca asa este.
flmanciu a scris:

In luna februarie a acestui an (2010) am depus dosarele cu toate formalitatile necesare, in vederea obtinerii unei autorizatii de constructie. De asemenea am platit toate taxele impuse de primarie pentru autorizatie.
Intentia era sa ma apuc de constructie in luna mai a acestui an, dar din motive financiare nu pot incepe lucrarile. Tinand seama de faptul ca autorizatia de constructie are valabilitate un an (cu posibilitate de prelungire inca un an), de la data la care ridic aceasta autorizatie, intrebarea mea este: CAT TIMP POT LUNGI TERMENUL DE RIDICARE A AUTORIZATIEI? Pot ridica aceasta autorizatie, sa zicem, in luna decembrie a acestui an?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.

(5) Autoritatea emitenta a autorizatiei de construire stabileste o perioada de valabilitate de cel mult 12 luni de la data emiterii, interval in care solicitantul este obligat sa inceapa lucrarile. In aceasta situatie, valabilitatea autorizatiei se extinde pe toata durata de executie a lucrarilor prevazute prin autorizatie, in conformitate cu proiectul tehnic.
(6) Neinceperea lucrarilor ori nefinalizarea acestora in termenele stabilite conduce la pierderea valabilitatii autorizatiei, fiind necesara emiterea unei noi autorizatii de construire. In situatia in care caracteristicile nu se schimba fata de autorizatia initiala, se va putea emite o noua autorizatie de construire, fara a fi necesar un nou certificat de urbanism.
(7) Prin exceptie de la prevederile alin. (6), in cazul justificat in care lucrarile de constructii nu pot fi incepute ori nu pot fi executate integral la termenul stabilit, investitorul poate solicita autoritatii emitente prelungirea valabilitatii autorizatiei cu cel putin 15 zile inaintea expirarii acesteia. Prelungirea valabilitatii autorizatiei se poate acorda o singura data si pentru o perioada nu mai mare de 12 luni.
Nu va complicati, ridicati autorizatia si discutati cu cei de la urbanism. Sa stiti ca nu sunt bau-bau. Dimpotriva, de obicei sunt de treaba.