Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Fisc
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Fisc

Stie careva care este suma maxima depusa in banca fara ca fiscul sa intervina?Care este suma maxima de bani depusa la care banca anunta fiscul?
Banca nu anunta fiscul. Banca anunta Oficiul National de Prevenire si Combatere a Spalarii Banilor pentru tranzactii care depasesc suma de 15.000 euro (Legea 656/2002 art. 3 alin. 6 si alin. 7 si art. 8).

In relatia cu fiscul, bancile au obligatia de a comunica bilunar organelor fiscale lista cu persoanele juridice si cu persoanele fizice, care inchid sau deschid conturi (Codul de Procedura Fiscala art. 54).