Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediul de odihna si somajul tehnic
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediul de odihna si somajul tehnic

Zilele de concediu de odihna sunt influentate de perioada de somaj tehnic?
da, somajul tehnic diminueaza zilele de concediu de odihna, intrucat in perioada somajul ui tehnic contractul de munca este suspendat -angajatul nu presteaza activitate.
Codul muncii
Art. 140.
(2) Durata efectivă a concediului de odihnă anual se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil, este prevăzută în contractul individual de muncă şi se acordă proporţional cu activitatea prestată într-un an calendaristic.