Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul de odihna

In anul 2009 am avut dreptul la 27 de zile de concediu de odihna. In perioada 22.09.2009 - 31.12.2009 am fost in concediu medical si nu am reusit sa-mi efectuez toate zilele de concediu de odihna, respectiv au ramas neefectuate 9 zile. In anul 2010, am dreptul la 26 de zile de concediu de odihna, dar am fost in concediu medical in perioada 01.01.2010 - 31.01 2010, in perioada 16.02.2010 - 16.05.2010 am fost in somaj tehnic, iar incepand cu 15.06.2010 intru in somaj. Intrebarea mea este : pot beneficia de compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat din anul 2009 si 2010? Pentru cate zile de concediu de odihna 2009 si 2010?
Va multumesc!
CODUL MUNCII
Art. 140. [durata concediului de odihnă]
(2) Durata efectivă a concediului de odihnă anual se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil, este prevăzută în contractul individual de muncă şi se acordă proporţional cu activitatea prestată într-un an calendaristic.
Deci: calculati cat ati muncti efectiv in aceasta perioada si apoi aplicati formula
nr de zile CO intr-un an /12* luni lucrate
Potrivit art.140(2) din Codul muncii spune ca durata CO anual se stabileste prin CCM aplicabil, este prevazut in CIM si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.
Durata CO se calculeaza exclusiv pentru perioada in care ati prestat activitate excluzand perioadele de concediul medical. De asemenea durata concediului de odihna va fi diminuata proportional cu zilele in care v-ati aflat in somaj tehnic, cand CIM a fost suspendat
Exista insa posibilitatea ca partile sa stabileasca in contractul colectiv de munca incheiat la nivel de unitate, in regulamentul intern sau in contractul individual de munca, ca durata concediului de odihna sa nu fie afectata de perioadele in care este suspendat contractul individual de munca. Verificati ce prevad aceste documente referitor la CO.
In legatura cu compensarea in bani, da aceasta este posibila la incetarea CIM (de fapt doar in aceasta situatie).