Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... titlu propietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

titlu propietate

Problema se pune in urmatorii pasi :
-exista un act de vanzare-cumparare pentru o suparafata de teren intravilan, cu vanzatorul decedat;
-vecinatatile proprietatii sunt corect exprimate in act si se regasesc pe teren cu acuratete;
-suprafata terenului a fost calculata gresit si apare o diferenta de teren, 40 mp in plus, pe care cei de la cadastru au descoperit-o acum, stabilind si corectitudinea vecinatatilor.
-urmasii vanzatorului ar dori acum, o despagubire pentru diferenta de teren;
Intrebare :
-ce se poate face pentru intrarea in legalitate a actului de vanzare cumparare?
-au dreptul urmasii sa ceara despagubiri pentru suprafata de teren in plus, netrecuta in act?
Daca cei de la cadastru au descoperit ca este o gresala de calcul a suprafetei,inseamna ca s/au facut masuratori. Ei au posibilitatea sa rectifice suprafata printr/o incheiere si sa treaca suprafata reala. Probabil in actul initial s/a trecut suprafata tabulara. Actul respectiv a fost incheiat de notar? Daca da, si notarul poate sa incheie un act aditional, sau o incheiere,care se va atasa actului initial.
Urmasii vanzatorului si cumparatorului ,nu au fost de rea credinta, ei nu au cunoscut acest aspect. Poate pe cale amiabila se pot rezolva pretentiile ivite.
In caz ca nu se intampla, se poate deschide o actiune si se pot cere daune pretentii,dar se vor stabili cu o expertiza agricola,care costa destul.
ContSters122901, utilizator