Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general nelamuriri intrepr.individuala
Discuție deschisă în Contabilitate în general

nelamuriri intrepr.individuala

Buna seara,
Am unele nelamuriri in legatura cucontabilitatea in partida simpla la o intrepr.individuala ce are ca obiect de activitate comert cu amanuntul intr-un bar.. Nu inteleg cum pot evidentia anumite aspecte, legate de gestiunea marfurilor pe care le redau:

1.Achizitia de marfa.
Cumpararea de la furnizor- o trec in registrul jurnal de incasari si plati(RJIP), daca factura e platita, dar daca nu e platita(o inregistrez in fisa de operatiuni diverse)?
Cum inregistrez valoarea la pret cu amanuntul a marfurilor?
Cum descarc gestiunea? Eu incasez sume pe baza z-urilor, in RJIP le trec, dar cum ma descarc pe plati cu cheltuiala privind marfa (cea rezultata in urma aplicarii K) daca in RJIP trebuie sa trec numai platile? Cum determin profitul impozabil in aceasta situatie?
In speranta ca m-ati inteles, multumesc!

In RJIP se inregisteaza chitantele.
Intrarea si iesirea marfurilor la pret amanunt se inregistreaza in Raportul de gestiune
Pretul de amanunt il stabiliti cand intocmiti RECEPTIA MARFII
Soldul raportului de gestiune reprezinta valoarea stocului .
Cheltuiala privind marfa o reprezinta chitanta cu care ati achitat c/v facturilor.
Descarcarea gestiunii si calcul K se face in contabilitatea in partida dubla.
Ec.Angelica-Ana Pop , Contabil
Multumesc frumos de ajutor.:vishenka: