avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 619 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Inventar magazin comert cu amanuntul PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Inventar magazin comert cu amanuntul PFA

Cum se efectueaza inventarul marfii unui PFA cu activitate comert cu amanuntul, care este neplatitor de tva? Ce registre speciale sau liste speciale exista? Si valoarea marfii din magazin la sfarsit de an se trece la incasari sau plati in RJIP?
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 15:29, 19 Noiembrie 2014
Folosiţi liste de inventariere
Nu se trece rezultatul inventarului in rjip ci se urmareste totalul din registrul de gestiune zilnic.
Acest registru de gestiune zilnic este obligatoriu? Intocmim RJIP zilnic pe baza rapoartelor z de la casa de marcat. Si daca este obligatoriu, se achizitioneaza de la Anaf si trebuie stampilat si numerotat?

Si inca o intrebare: in registrul-inventar, pe langa mijloacele fixe cu valoare mai mare de 2500 lei, se trec si stampilele de exemplu? Si cum anume trebuie trecute? Eu le-am trecut ca plati in RJIP la deschiderea PFA si acum nu stiu daca au valoare de inventar sau nu...
Din ORDIN Nr. 3512 din 27 noiembrie 2008 privind documentele financiar-contabile
...
35. Metoda global-valorică se aplică pentru evidenta mărfurilor si ambalajelor aflate în
unitătile de desfacere cu amănuntul (magazine, restaurante, bufete etc.), folosindu-se
formularul comun "Fisa de cont pentru operasiuni diverse" (cod 14-6-22) si raportul de
gestiune, după caz.
Potrivit acestei metode, contabilitatea analitică a mărfurilor si ambalajelor se tine
global-valoric, atât la gestiune, cât si în contabilitate, iar verificarea concordantei
înregistrărilor din evidenta gestiunii si din contabilitate se efectuează numai valoric, la
perioade stabilite de unitate.
Raportul de gestiune se completează pe baza documentelor de intrare si de iesire a
mărfurilor si ambalajelor si de depunere a numerarului din vânzare, iar în fisele valorice
tinute pe gestiuni în cadrul conturilor de mărfuri si ambalaje din contabilitate)
înregistrările se fac pe baza aceloraúi documente.
Soldurile valorice ale mărfurilor si ambalajelor aflate în gestiune se verifică pe baza
raportului de gestiune predat la contabilitate sau cu ocazia inventarierii, după caz.
Va multumesc. Ne punem la punct.... :">

Alte discuții în legătură

Registrul stocurilor pentru abc-uri ronaldinia21 ronaldinia21 Daca am 5 abc-uri in judet, am obligatia sa conduc la toate cate un registrul al stocurilor, ma obliga legea cu asa ceva fiindca eu nu am gasit un temei legal. (vezi toată discuția)
Intocmire raport de gestiune zilnic taie taie Buna, Nu stiu daca mai este obligatoriu a se intocmi raportul de gestiune zilnic, si as vrea sa stiu, pentru ca cei de la Garda Financiara au cerut asa ceva ... (vezi toată discuția)
Documente necesare pfa earlysunset earlysunset Buna ziua! Am mai multe intrebari referitoare la documentele pe care trebuie sa le intocmeasca o PFA nepletitoare de TVA, in sistem real: 1. Din cat m-am ... (vezi toată discuția)