avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cartea de munca si ajutorul de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cartea de munca si ajutorul de somaj

Sunt angajata cu carte de munca ca si asistent social, adica am grija de o femeie in varsta care este bolnava. In acelasi timp am 4 luni pe an un contract de munca in Spania. Ct timp sunt in Spania de femeia respectiva se ocupa fiica mea. Am dreptul la 6 luni de somaj in Spania, anul acesta, dupa incheierea contractului. Exista vre-o problema in sensul in care nu voi putea beneficia de somaj datorita faptului ca am carte de munca in Romania? Va rog sa-mi raspindeti la aceasta problema. Multumesc.
Sunt angajata cu carte de munca ca si asistent social,
In acelasi timp am 4 luni pe an un contract de munca in Spania.

Exista o problema in tara. V-ati incalcat obligatiile asumate prin contract si ati fost salarizata fara sa depuneti activitate. Fiica dv., chiar daca va tine locul exemplar, nu este o acoperire legala si nu are nici o responsabilitate fata de persoana pentru care ati fost angajata. Asta ar trebui sa va ingrijoreze, o eventuala "vigilenta" (aiurea) a autoritatilor.
Ati incalcat obligatia contractual asumata ,de a presta activitati si de a fi salarizata in perioada beneficierii de ajutor somaj
pneagu a scris:

Sunt angajata cu carte de munca ca si asistent social,
In acelasi timp am 4 luni pe an un contract de munca in Spania.

Exista o problema in tara. V-ati incalcat obligatiile asumate prin contract si ati fost salarizata fara sa depuneti activitate. Fiica dv., chiar daca va tine locul exemplar, nu este o acoperire legala si nu are nici o responsabilitate fata de persoana pentru care ati fost angajata. Asta ar trebui sa va ingrijoreze, o eventuala "vigilenta" (aiurea) a autoritatilor.

Sigur, asta e adevarat, doar ca fata a avut grija de persoana respectiva aceasta neavand niciodata vre-un repros de facut. Problema la care doresc un raspuns este daca pot beneficia de somaj din Spania. La aceasta intrebare as dori sa-mi raspundeti. Mentionez ca in Spania am dreptul la somaj pt 6 luni.
Problema la care doresc un raspuns este daca pot beneficia de somaj din Spania.

Imi cer scuze dar legile spaniole nu le cunosc. Intrebati acolo.
Sigur, asta e adevarat, doar ca fata a avut grija de persoana respectiva aceasta neavand niciodata vre-un repros de facut.

Nu va contrazic, dar salariul pe care il primiti sunt si din contributiile mele si ma intereseaza unde se duc. Ce ni se intampla astazi se datoreaza "descurcaretilor" de romania.
Imi cer scuze daca am incalcat regulamentul, moderatorii au dreptul sa il steraga, dar nu ne ne mai putem ascunde de responsabilitati civice.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drept civila am fost inselata miki62 miki62 am fost inselata chiar de sora mea care acum 10 ani a facut cu mama contract de vanzare cumparare fara sa spuna cuiva.de un an mama are dementa alzhaimer si eu ... (vezi toată discuția)
Minor BIANCA_MARIO MOISE BIANCA_MARIO MOISE buna seara, dau o pensie alimentara de 800 de ron,fetitei mele de 16 ani ,fata e incredintata fostei soti,acum o luna fata mea a parasit tara si a plecat la o ... (vezi toată discuția)
Probleme comunitare gresit interpretate referitoare la animale fata stapani Bostaca Bostaca Va rog sa ma ajutati cum ar trebui sa procedez in situatia in care locuiesc la casa in sector Ilfov si pe starzi sunt caini comunitari abandonati de diverse ... (vezi toată discuția)