Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Dosar de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Dosar de pensionare

Buna seara. Doresc sa va adresez o intrebare cu speranta ca ne puteti ajuta. Tatal meu a depus recent o cerere pentru pensionare dar a fost respinsa Va pot da cateva date din Decizie

DATA INSCRIERII LA PENSIE: 18.03.2010
VARSTA LA DATA INSCRIERII LA PENSIE: 52 ani si 8 luni
Reducerea varstei standard de pensionare:
- Datorita conditiiloe special si deosebite de munca: 3 ani si 6 luni
- Datorita Decretului 118/90 : 0 ani si 0 luni

A. Calculul stagiului de cotizare:
-Stagiul complet de cotizare (conf. Lg 19/2000) 35 ani si 0 luni
Total stagiu de cotizare realizat:
Din care – sector de stat, din care:
- In gr. I (lg 3 /1997) 17 ani, 11 luni, 16 zile
- Conditii normale : 14 ani, 11 luni, 13 zile
- Stagiu asimilat: 1 ani, 4 luni, 29 zile
- Stagiu asimilat (alte drepturi asig soc.) 0 ani, 2 luni, 29 zile
- Stagiu afferent gr. I si II : 8 ani, 6 luni
Dosarul de pensionare se respinge in baza legii 19/2000 pentru limita de varsta deoarece nu sunt indeplinite conditiile de reducere a varstei standard de pensionare din legea 19/2000, in sensul ca:
-Stagiul de cotizare realizat in conditii special si grupa I (l 3/1977) nu permite reducerea necesara a varstei standard de pensionare..

Doresc sa va mai precizez ca tatalui meu i-au fost trecuti 13 ani, 11 luni si 11 zile din 100% - grupa I (conform legislatiei de atunci , in care a platit impozit pentru 100%) in 75% conform Ord. 50/1990

Se poate face ceva in sensul redobandirii procentului de 100%?
La ce varsta poate iesi la pensie in conditiile actuale?

Va multumesc pentru orice efort depus!
O seara buna!
jordy23, utilizator
N-ati scris data nasterii si sper ca n-am gresit la adunari si scaderi. Tatal dvs. este nascut in iulie 1957, corect? :)

Acum va rog sa ma lamuriti ce ati vrut sa spuneti aici:
Doresc sa va mai precizez ca tatalui meu i-au fost trecuti 13 ani, 11 luni si 11 zile din 100% - grupa I (conform legislatiei de atunci , in care a platit impozit pentru 100%) in 75% conform Ord. 50/1990

Cine i-a trecut 13 ani in procent de 75%, cei de la pensii? Care este legatura intre cei 13 ani lucrati in grupa I cu cei 17 ani, 11 luni si 16 zile lucrati in grupa I de munca pe care i-ati scris la "total stagiu de cotizare"?

Unde sunt trecuti cei 13 ani in grupa I ca lucrati in procent de 100%, in carnetul de munca sau intr-o adeverinta?

Va pun toate aceste intrebari intrucat reducerea varstei standard de pensionare s-a facut pentru 17 ani lucrati in grupa I de munca in procent de 100%, nu pentru o perioada mai mica.
Tata este nascut la data de 18.07.1957. Referitor la modificarea procentului din 100% pentru grupa a I a, la 75% grupa a I a:
In anul 1990 i se adauga in Cartea de Munca urmatorul text: ""in perioada de la 1.08.1975-18.06.1977 si de la 07.12.1978-31.12.1990 a lucrat la pct.129 anexa 2 Ord 50/1990 75% in total 13 ani (treisprezece) ani, 11 (unsprezece) luni, 11 zile, 100%"
Apoi in anul 2000 apare urmatorul text:

"In perioada 1.08.1975-18.06.1977 si de la 07.12.1978-01.01.2001 a lucrat in locul de munca prevazut la punctul 118 , anaxa 1, Ord 50/1990 75% in total 23 (douazecisitrei) ani, 11 (unsprezece) luni, 11 zile, in grupa I a de munca."

Practic toata aceasta perioada a fost calculata la 75%, desi in paragraful din 1990 scrie clar ca pentru 13 ani,11 luni si 11 zile el a fost incadrat cu 100%

Eu am citit cu atentie ceea ce ati scris si am remarcat necorcondante in inscrierile efectuate in carnetul de munca. Din mesajul dvs. rezulta ca perioadele 01.08.1975-18.06.1977 si 07.12.1978-31.12.1990 au fost lucrate, potrivit mentiunilor angajatorului, initial in procent de 100%, apoi in procent de 75%, potrivit unor puncte diferite din anexa 2 a Ordinului nr. 50/1990 (aici hai sa spun ca este discutabil, am vazut angajatori care au facut reincadrari dupa foarte multi ani). Problema cu cele doua perioade lucrate ba in procent de 100%, ba in procent de 75% ramane, insa.

Oricum, totalul lucrat in grupa I de munca este de 23 de ani, 11 ani si 11 zile. Casa de pensii a avut in vedere prima perioada, cea de 13 ani, in procent de 100%, iar restul de aproximativ 10 ani in procent de 75%. Perioada totala lucrata in grupa I de munca a fost transformata in perioada lucrata in procent de 100% si asa au ajuns la cei 17 ani , 11 luni si 16 zile care apar in decizia de pensie la rubrica "total stagiu de cotizare realizat", subrubrica "in gr. I (Legea 3/1977)".

Din tot ceea ce ati scris rezulta ca decizia emisa de casa de pensii este corecta. Intrucat a realizat stagiul complet de cotizare de 35 de ani, tatal dvs. va putea beneficia de pensie anticipata partiala atunci cand va implini 60 de ani, iar de pensie pentru limita de varsta atunci cand va implini 61 de ani si 6 luni.

Pana atunci, legislatia se va schimba.
Chiar daca astazi nu v-am dat vesti bune, tineti aproape! :)
Multumesc mult, pentru raspunul prompt! O seara buna! Sa auzim numai de bine. :)