Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand voi putea iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand voi putea iesi la pensie?

Buna ziua. Sunt nascut in data de 08.04.1956.
1. M-am angajat in data de 02.07.1974.
2. In perioada 06.07.1984-01.03.1985 am lucrat ca sudor in cond. deosebite de munca - anexa II-pozitia 30 Ord. 50/1990 100%. (0 ani, 7 luni, 25 zile)
3. In perioada 01.03.1985-15.12.1997 - gr. I cf. anexa 1, pozitia 11 ord. 50/1990 100%. (12 ani, 9luni, 14 zile)
4. Intre 04.05.1998-31.07.2000 - gr. I, ord. 50/1990 100% (1 an, 7luni, 27zile).
In total am lucrat 15 ani, 1 luna si 2zile in grupa I, 100%. Precizez ca si in prezent sunt angajat. Va rog respectuos sa-mi spuneti, in conditiile date, cand voi putea iesi la pensie?
1. Pentru un barbat nascut in aprilie 1956 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. - Pentru perioada lucrata in gr.I si a II-a de munca veti beneficia de o reducere a varstei standard de pensionare de 3 ani.
- Pentru perioada lucrata in gr.I de munca se adauga la stagiul de cotizare 7 ani si 6 luni.

3. Fata de cele de mai sus puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 62 de ani, in aprilie 2018;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 60 de ani, in aprile 2016.
Buna seara. Va rog frumos sa ma lamuriti de ce beneficiez de reducerea varstei standard de pensionare doar de 3 ani, eu avand in prezent 56 de ani fara 1 luna si un stagiu de cotizare de 37 de ani si 8 luni, din care 15 ani, 1luna si 2 zile in gr. I? Conform celor spuse de Dvs mai sus la pctul 3, voi putea iesi anticipat la 60 de ani, fara sa mi se reduca pensia? Scuzati deranjul, insa as vrea sa ma lamuresc. Va multumesc anticipat.
1. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 158
(1) Perioadele de vechime in munca realizate in grupele I si a II-a de munca pana la data de 1 aprilie 2001 constituie stagiu de cotizare in conditii deosebite, in vederea reducerii varstelor de pensionare, cu exceptia celor realizate in activitatile care, conform prevederilor art.30, alin.(1), sunt incadrate in conditii speciale.

Art. 55
(1) Persoanele care au realizat stagiul complet de cotizare au dreptul la pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstelor standard de pensionare, dupa cum urmeaza:

a) conform tabelului nr. 1, in situatia persoanelor care au realizat stagii de cotizare in conditii deosebite de munca;

Tabelul nr. 1

Stagiul de cotizare Reducerea varstei standard de pensionare cu:
realizat in conditii Ani Luni
deosebite
(ani impliniti)

6 1 —
8 1 6
10 2 —
12 2 6
14 3 —
16 3 6

Art. 62
(1) Pensia anticipata se cuvine, cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat un stagiu de cotizare cu cel putin 8 ani mai mare decat stagiul complet de cotizare prevazut de prezenta lege.

2. Asadar:

- Perioadele lucrate in gr.I si a II-a de munca sunt considerate perioade lucrate in conditii deosebite si, conform art.55 din lege beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare de 3 ani.

- Pentru cei 15 ani luctari in gr.I de munca vi se mai adauga la stagiul de cotizare 7 ani si 7 luni asa ca aveti acum un stagiu de cotizare de 45 de ani si 2 luni.

- Deoarece ati depasit cu peste 8 ani stagiul complet de cotizare (de 35 de ani) puteti beneficia de pensie anticipata (fara diminuare) la 60 de ani.