Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concedierea unicului intretinator de familie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concedierea unicului intretinator de familie

Am o intrebare legata de concedierea unicului intretinator de familie.Am a lucrat intr-o firma de componente auto din nov.2007 pana in ian 2009 cand din cauza crizei firma a facut restructurari colective.Precizez ca sunt unic intretinator de familie,fiind vaduva si avand un copil cu handicap in intretinere.De asemenea,precizez ca aveam un contract pe perioada determinata si ca postul pe care lucram nu a fost desfintat.Intrebarea mea este daca concedierea mea este legala in aceste conditii.Chiar daca nu mai pot face ceva in privinta aceasta sigur informatia imi va servi pe viitor.Multumesc
Fiind un contract pe perioada determinata angajatorul nu are obligatia de a va reinnoi contractul sau de a-l transforma intr-unul pe perioada determinata.
Presupun ca CIM a incetat la data la care a expirat periada ptr care a fost incheiat.
Practic nu este vorba despre o concediere pura ci o neprelungire a contractului dvs de munca. Angajatorul decide daca va prelungi contractul pe inca o durata de timp sau pe durata nedeterminata. Incercati sa discutati cu conducerea societatii. Succes!
Care a fost temeiul de drept al incetarii raportului de munca? ... exista posibilitatea ca , c.i.m. sa fi incetat de drept la data expirarii duratei pentru care a fost incheiat.
Angajatorul nu este obligat sa prelungeasca durata unui c.i.m. incheiat pe durata determinata.