avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 694 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... chirias
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

chirias

am inchiriat apartament pe 5 ani si vreau sa scap de chirias. In contractul de la finante este stipulat doar faptul ca, contractul se reziliaza cu acordul ambelor parti. Chiriasul nu vrea sa plece sub nici o forma pana nu expira contractul. Ce pot face?Multumesc
este stipulata o clauza de denuntare unilaterala?
Parcurgeti cu atentie clauzele contractual asumate
Daca dispozitiile asumate prevad perioada de 5 ani,si nu aveti contract legal incheiat veti intampina dificultati majore pentru reziliere
Daca nu stapaniti procedura,in baza contractului,solicitati consultanta de specialitate
Care este motivul pentru care nu mai doriti sa continuati respectivul contract?
Si nu uitati sa cititi cu atentie clauzele contractuale....
sa va explic pe larg. Am cerut chirie 250 euro plus 500 euro garantie ptr lucrurile din casa. Am 2 chiriasi, care au fost de acord si cu chiria si cu garantia la inceput. Contractul la finante e numai pe numele unuia dintre ei care lucreaza in politie si ii deconteaza chiria. Contractul a fost facut doar pe suma de 750 ron pe luna atat cat ii deconteaza serviciul. Dupa ce am semnat contractul la finante nu au vrut sa-mi mai dea garantia, ba mai mult ala care lucreaza la politie s-a interesat de contul meu si mi-a virat in cont 183 euro adica 750 ron cat e scris in contract. Din aceasta cauza vreau sa renunt la acel contract. Ei din casa nu vor sa plece. I-am trimis instiintare aluia care lucreaza in politie si i-am spus ca vreau sa-mi vand apartamentul, raspunsul lui a fost ca sa-l anunt pe viitorul proprietar ca va avea urmatorii 5 ani si chirias ca el nu pleaca din casa indiferent cine cumpara apartamentul. Imi pot vinde apartamentul?Pot intra sa-mi schimb iala la ap si sa nu-l mai las in ap daca nu pleaca pana la 31 mai cum i-am cerut in instiintare? Va multumesc
in contractul de la finante este stipulat doar faptul ca , rezilierea se face cu acordul ambelor parti, doar atat

Alte discuții în legătură

Reziliere contract inchiriere alina_f alina_f Buna ziua, Am inchiriat apartamentul; am contract de inchiriere inregistrat la finante, proces vb de predare primire, totul ok. Acum cateva zile m-a anuntat ... (vezi toată discuția)
Chirii mihaelasoltinschi mihaelasoltinschi Am inchiriat un apartament de doua camere la trei tineri proveniti din plasament avand varste cuprinse intre 21 si 22 de ani spunand ca sunt angajati. Am ... (vezi toată discuția)
Probleme relatia chirias-proprietar ContSters44992 ContSters44992 O prietena de-a mea are mai nou probleme cu proprietarul. Ea sta in chirie intr-un apartament confort 2. Si-a platit chiria in fiecare luna in valoare de 300 ... (vezi toată discuția)