Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... contract reprezentare?
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

contract reprezentare?

as dori sa stiu ce obligatii are avocatul cu cu care am incheiat un contract???????
cat timp este valabil acest contract?ce inseamna asistare si reprezentare????
daca s-a dat o sentinta revocabila si vreau sa fac recurs el ma mai poate reprezenta????daca am stabilit prin contract achitarea sumei x si acum vreau sa fac recurs el imi poate solicita alta taxa???el poate sa-mi intocmesca intampinarea pentru recurs si sa refuze sa ma reprezinte si in sala de sedinte?????
Daca v-a refuzat sa va reprezinte in recurs si nu a incasat onorariul pentru aceasta cale de atac trebuie sa cautati un alt avocat daca doriti sa formulati recurs si sa va asiste sau reprezinte un avocat.
Avocatul nu poate fi obligat de nimeni a contracta o cauza. Daca a incheiat contract iar clientul si-a indeplinit obligatia platii onorariului si a celorlalte cheltuieli, dupa caz, atunci si avocatul este obligat sa-si indeplineasca mandatul astfel cum si l-a asumat.
Daca s-a incheiat contract, clientul nu a achitat onorariul, avocatul poate rezilia contractul pentru acest motiv, fara alte explicatii. ;)
caut avocat sa ma reprezinte la recurs .e cineva din focsani