Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contestatia in anulare trebuie motivata?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contestatia in anulare trebuie motivata?

Buna ziua,

Daca formulez contestatia in anulare trebuie sa motivez de la inceput obiectiile sau voi invoca motivele la o urmatoare intampinare?
Pe scurt vreau sa ma incadrez in termenul de 15 zile pentru depunerea contestatiei iar sentinta e comunicata din data de 18 mai ,cum trebuie sa procedez?
Sunt bulversata din nou pt ca azi mi s-a comunicat ca in urma recursului pe care l-am pierdut la curtea de apel sunt din nou...........fara slujba!:(
Sentinta de fond a tribunalului m-a repus in drepturi fara a primi insa salariile cuvenite pe perioada nelucrata iar acum mi-au comunicat ca in urma sentintei de la recurs vor sa ma faca sa platesc eu cele 3 luni in care am primit salariul pentru munca prestata!
E harababura de nu mai inteleg nimic........
H E L P!!!!!!!!!X-(
Hotararile irevocabile pot fi atacate cu contestatie in anulare:

- cand procedura de chemare a partii, pentru ziua cand s-a judecat pricina, nu a fost indeplinita potrivit cu cerintele legii;

- cand hotararea a fost data de judecatori cu incalcarea dispozitiilor de ordine publica privitoare la competenta. * Necompetenta este de ordine publica in urmatoarele situatii:

- pricina nu este de competenta instantelor judecatoresti;

- pricina este de compententa unei instante de alt grad;

- pricina este de competenta unei instante de alt grad si partile nu o pot inlatura. ** Contestia poate fi facuta in cazurile de mai sus numai daca motivele amintite nu au putut fi invocate pe calea apelului sau recursului. Cu toate acestea, calea de atac poate fi primita, cand aceste motive au fost invocate prin cererea de recurs, dar instanta le-a respins pentru ca aveau nevoie de verificari de fapt sau daca recursul a fost respins fara ca el sa fi fost judecat in fond.

Hotararile instantelor de recurs mai pot fi atacate cu constestatie in anulare cand:

- dezlegarea data este rezultatul unei greseli materiale ;

- instanta respingand recursul sau admitandu-l numai in parte, a omis din greseala sa cerceteze vreunul dintre motivele de modificare sau de casare.
sunt admise si precizari la actiune ...
pacurariu maria a scris:

Buna ziua,

Daca formulez contestatia in anulare trebuie sa motivez de la inceput obiectiile sau voi invoca motivele la o urmatoare intampinare?
Pe scurt vreau sa ma incadrez in termenul de 15 zile pentru depunerea contestatiei iar sentinta e comunicata din data de 18 mai ,cum trebuie sa procedez?
Sunt bulversata din nou pt ca azi mi s-a comunicat ca in urma recursului pe care l-am pierdut la curtea de apel sunt din nou...........fara slujba!:(
Sentinta de fond a tribunalului m-a repus in drepturi fara a primi insa salariile cuvenite pe perioada nelucrata iar acum mi-au comunicat ca in urma sentintei de la recurs vor sa ma faca sa platesc eu cele 3 luni in care am primit salariul pentru munca prestata!
E harababura de nu mai inteleg nimic........
H E L P!!!!!!!!!X-(

Contestaţia în anulare obişnuită, potrivit art.317 C.proc.civ., se poate introduce numai în următoarele două cazuri :
1. când procedura de chemare a părţii, pentru ziua când s-a judecat pricina, nu a fost îndeplinită potrivit cu cerinţele legii;
2. când hotărârea a fost dată de judecători cu călcarea dispoziţiilor de ordine publică privitoare la competenţă.

Pe lângă cazurile prevăzute în art.317 C.proc.civ., legea prevede, aşadar în art.318, două motive de contestaţie în anulare specifice deciziilor date de instanţa de recurs, şi anume :
a) primul motiv când dezlegarea dată este rezultatul unei greşeli materiale;
b) al doilea motiv când instanţa, respingând recursul sau admiţându-l numai în parte, a omis din greşeală să cerceteze vreunul dintre motivele de modificare sau de casare.

Daca va incadrati intr-unul din aceste motive , atunci contestatia in anulare poate fi admisa.
Ar mai fi o alta cale de atac mai sigura?Sau mai pot depune la dosar odata cu aceasta contestatie si alte documente din care reiasa ca am fost concediata abuziv?
Pot invoca motive de discriminare aratand faptul ca unitatea mai are in subordine o filiala mult mai mica decat cea unde lucrez si unde exista acelasi postca cel ocupat de mine si care nu a fost afectat de reorganizare?Eu ma simt discriminata pentru ca situatia unitatilor e apoximativ identica doar ca acolo au ramas toti oamenii la posturi iar eu sunt pasata ca o minge de la serviciu la tribunal si de la tribunal .......acasa!X-(
Va rog niste sugestii ca acum chiar nu-mi vine nimic in minte.........
Multumesc tuturor pentru sfaturi si ajutor!
Art.317 C.proc.civ. prevede că hotărârile irevocabile pot fi atacate cu contestaţie în anulare, pentru motivele expres prevăzute de lege , numai dacă aceste motive nu au putut fi invocate pe calea apelului sau recursului sau când aceste motive au fost invocate prin cererea de recurs, dar instanţa le-a respins pentru că aveau nevoie de verificări de fapt sau dacă recursul a fost respins fără ca el să fi fost judecat în fond.

Exercitarea cailor extraordinare de atac se face in termenele si pentru motivele expres prevazute de lege .
Neincadrarea motivelor dvs intr-unul din motivele pentru exercitarea contestatiei in anulare vor conduce la respingerea cererii dvs.