Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Tanar absolvent facultate / administrator firma - Pot ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Tanar absolvent facultate / administrator firma - Pot beneficia de somaj ?

Buna seara,

Urmeaza sa termin facultatea si as dori sa aflu daca pot beneficia de somaj.Eu am si o mica firma de 1 an unde sunt administrator doar , nu si angajat.

Pot beneficia de somaj ?

Va multumesc pentru timpul acordat.
1. Daca nu obtineti nici un venit de pe urma functiei de administrator puteti beneficia de indemnizatie de somaj.
2. Nu uitati ca imediat dupa absolvire sa va inregistrati la Agentia de somaj de care apartineti pentru ca dupa 60 de zile sa beneficiati de indemnizatia de somaj.
3. Cand va duceti la Agentia de Somaj sa le spuneti si problema dvs. pentru ca si asa o sa va ceara o adeverinta de la Fisc.