Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... solicitare informatii pentru un proces penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

solicitare informatii pentru un proces penal

Buna ziua,
Ca sa deschizi un proces penal pentru distrugere de bunuri ce pasi trebuie urmati? Unde se face intai plangere, la politie sau la procuratura? Plangerea trebuie insotita de declaratii ale martorilor?
Va multumesc.
Plangerea intemeiata pe dips.art.217 al.1 (distrugerea, degradarea ori aducerea in stare neintrebuintare a unui bun partinand altuia sau impiedicarea luarii masurilor de conservare ori de salvare a unui astfel de bun) se depune la parchetul de pe langa judecatoria careia i-ar reveni competenta sa judece cauza in fond-daca bunul este proprietate privata, in termen de 60 de zile de la data cunoasterii faptuitorului.
Nu se anexeaza declaratiile martorilor ci se mentioneaza in plangere numele, prenumele si adresele martorilor cu care doriti sa va dovediti plangerea.
Exista taxe pentru astfel de plangeri sau pentru proces?
Nu sunt taxe.
Indicati martorii si adresa lor in plangere.Vor audiati de politie.