Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Distrugerea de acte personale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Distrugerea de acte personale

Va rog, daca stie cineva care este actul normativ care incrimineaza distrugerea de acte personale: contracte de casa, sau alte acte de importanta de catre membrii familiei cu scopul de a nu mai avea dovezi in acest sens.Va multumesc!
Codul penal, prevede printre alte infractiuni, infractiune de distrugere, indiferent ca faptuitorul este sau nu membru al familiei.
cod penal
Art. 217. – Distrugerea

Distrugerea, degradarea ori aducerea în stare de neîntrebuintare a unui bun apartinând altuia sau împiedicarea luarii masurilor de conservare ori de salvare a unui astfel de bun, precum si înlaturarea masurilor luate, se pedepsesc cu închisoare de la o luna la 3 ani sau cu amenda.

Art. 219. - Distrugerea din culpa

Distrugerea, degradarea ori aducerea în stare de neîntrebuintare, din culpa, a unui bun, chiar daca acesta apartine faptuitorului, în cazul în care fapta este savârsita prin incendiere, explozie sau prin orice alt asemenea mijloc si daca rezulta pericol public, se pedepsesc cu închisoare de la o luna la 2 ani sau cu amenda.

~ Conținut șters la cerere ~