Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general loterie privata
Discuție deschisă în Contabilitate în general

loterie privata

as vrea sa stiu daca in Romania se poate intemeia o loterie privata on line
Nu, fara a incalca legea. Acest fapt constituie infractiune, prevazuta si pedepsita de legislatia in vigoare aplicabila in domeniu - Ordonanţa de urgenţă nr. 77/2009 privind organizarea şi exploatarea jocurilor de noroc:
Art. 23, alin. (2) - Constituie infracţiune şi se sancţionează cu închisoare de la un an la 5 ani sau cu amendă următoarele fapte:
a) organizarea de jocuri de noroc prin intermediul sistemelor de comunicaţii de tip internet sau intranet, precum şi prin intermediul altor sisteme de comunicaţii (sisteme de telefonie fixă sau mobilă) ori asimilate acestora.
Pentru a va convinge, puteti studia textul complet al actului normativ mentionat mai sus, care este disponibil pe site-ul Companiei Nationale "Loteria Romana"S.A., operator ce detine monopolul legal al organizarii unor astfel de activitati: [ link extern ]
va multumesc