Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... accident
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

accident

in urma unui accident rutier a fost dispusa efectuarea unei expertize tehnice. Pentru efectuarea acesteia au fost numiti 2 experti: unul din partea parchetului si unul din parte inculpatului. Cei 2 experti nu au avut aceeasi parere in legatura cu dinamica producerii accidentului si au depus la dosar rapoarte de expertiza separat. Intrebarile mele sunt: Se va dispune efectuarea unei noi expertize, a treia? Avocatul sau expertul inculpatului trebuiau sa depuna obiectiuni la raportul intocmit de catre expertul numit de catre parchet? Cand trebuiau depuse obiectiunile, in faza de urmarire penala sau cand incepe procesul de fond?
in faza de urmarire penala nu se poate dispune efectuarea unei expertize.
obiectiunile la raportul de expertiza se depun imediat ce partea ca are de obiectat ceva a luat cunostinta de raport.
obiectiunile pot fi facute de aparatorul inculpatului, daca are unul platit. aparatorul din oficiu nu prea isi da silinta.
instanta poate dispune numirea unui alt expert - al treilea - care intocmeste la randul sau un raport.

mult succes in continuare.

echipa Advocate.ro
obiectiunile pot fi facute atunci cand incepe procesul?
daca o sa se intocmeasca si al treilea raport de expertiza, instanta le va lua in calcul pe toate trei?
Obiectiunile la raportul de expertiza trebuiau formulate de partea nemultumita prin reprezentantul sau(expert parte si/sau avocat).
Daca raspunsul la obiectiuni este nemultumitor se solicita efectuarea unei noi expertize
cand se formuleaza obiectiunile?